Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je poslanskim skupinam že pred časom poslal predlog sprememb parlamentarnega pravilnika o mednarodni dejavnosti, v katerem med drugim predlaga manj obiskov v tujini, zmanjšanje števila članov delegacij,... o teh predlogih pa naj bi se že ta konec tedna posvetoval z vodji poslanskih skupin.

Gantarjev predlog med drugim predvideva možnost, da bi poslanci službene poti v tujini - tudi tiste, ki so v okviru stalnih delegacij v mednarodnih organizacijah - lahko zaključili prej, kot predvideva program. Če bi poslanci udeležbo na dogodku spremenili ali odpovedali, pa bi morali stroške kriti sami. Poleg tega naj bi z letali potovali v ekonomskem razredu, saj naj bi pravilnik zaostril pogoje za nakup letalskih vozovnic poslovnega razreda - potovanje v poslovnem razredu bi bilo upravičeno le v primeru, če bi neposredni let iz Ljubljane trajal več kot tri ure.

Med ukrepi so tudi zmanjšanje števila potovanj (poslanci, ki so doslej v okviru mednarodne dejavnosti parlamenta v tujino lahko potovali dvakrat na leto, naj bi v prihodnje potovali le enkrat letno), na bilateralnih obiskih bi delegacija namesto petih štela največ tri člane, ob obiskih tujih delegacij v Sloveniji pa bi državni zbor kril stroške le za pet in ne več sedem članov.

Predsednik zunanjepolitičnega odbora Ivo Vajgl (Zares) predloge za racionalizacijo podpira. "Prav je, da se racionalno potuje, vedno mora biti za obisk v tujini tudi vsebinski razlog,", poudarja Vajgl, ki zagovarja načelo " majhna država- majhna delegacija". Prepričan je tudi, da morajo biti obiski poslancev v tujini vzporedni z zunanjepolitičnimi prioritetami države, vendar pa ne bi omejeval obiskov stalnih delegacij v tujini. Jožef Jerovšek (SDS), v prejšnjem mandatu predsednik zunanjepolitičnega odbora, pa opozarja, da je bil slovenski parlament pri delegacijah v tujini že sedaj ves čas varčen.

V poslanskih skupinah predlog Gantarja še preučujejo, slišati pa je že pripombe, da če bi pri poteh v tujino moral pas zategovati državni zbor, naj ga tudi vlada, ki naj sprejme podobne ukrepe. Čeprav v parlamentu mnogi opozarjajo, da je številnih obveznosti delegacij v tujini ni mogoče odpovedati, pa so mnogi prepričani, da bi prav ostrejša pravila preprečila "parlamentarni turizem".

Službene poti poslancev v tujino sicer po veljavnem pravilniku odobrava odbor za zunanjo politiko, vendar se v praksi doslej to ni upoštevalo, kar je na zadnji seji kolegija opozoril predsednik DZ Gantar.

V parlamentu pa bo očitno tudi v tem mandatu utanovljeno kar precejšnje število skupin prijateljstva z drugimi državami, ki jih je bilo v prejšnjem mandatu več kot 50. Včeraj so jih poslanci namreč ustanovili 18 (poleg z številnimi evropskimi državami tudi z Azerbajdžanom), danes pa naj bi jih še 16 (poleg skupine prijateljstva z Argentino, Avstralijo, Brazilijo, Japonsko in Kitajsko tudi z Mehiko, Kubo...). A delovanje skupin prijateljstva, kot poudarjajo v državnem zboru, ni povezano z visokimi stroški, saj kot je pojasnil tudi Vajgl, gre taka skupina prijateljstva na obisk morda enkrat v celem mandatu.