Ob tem je napovedal, da bi naši državi v tem primeru ostal še "scenarij B" - prenos naložb Banke Slovenije (BS) v Slovenijo. Po neuradnih informacijah se ta o prenosu 1,5 milijarde evrov pogovarja z Evropsko centralno banko (ECB) že od septembra.

"Res je, da Banki Sloveniji kot avtonomni instituciji ne smem dajati navodil, toda omenjeni ukrep bi olajšal težave, ki bi nastale zaradi pomanjkanja likvidnih sredstev. Banka Slovenija ima namreč določene rezerve, ki so naložene v tujih bankah, zato bi bilo morda pametno razmisliti o prenosu teh sredstev v domače banke," je pojasnil Lahovnik. Kljub temu se včerajšnja napoved ministra za gospodarstvo pomembno razlikuje od uradnih rezervnih scenarijev ministrstva za finance. Tam so nam namreč že pred dvema tednoma pojasnili, da bodo sredstva za financiranje izvajanja letošnjega državnega proračuna v primeru, če jih ne bodo mogli zbrati z javno prodajo milijardo evrov vrednih obveznic, pridobili bodisi z zaprto izdajo obveznic bodisi z najetjem posojil pri mednarodnih finančnih organizacijah, natančneje, pri Evropski investicijski banki (EIB).

Medtem ko minister za finance Franc Križanič včeraj ni bil dosegljiv za pojasnila, smo iz neuradnih virov izvedeli, da se Banka Slovenije že več mesecev pogovarja z ECB o "vrnitvi" naloženih sredstev v našo državo. Pogodba EU namreč centralnim bankam prepoveduje nalagati sredstva v banke, ki jih nadzoruje. Prav tako je vprašanje, ali bi Banka Slovenije v tem primeru denar naložila zgolj v banke, ki so v večinski lasti države.

Banka Slovenije, ki jo vodi guverner Marko Kranjec, je imela po uradnih podatkih konec leta 2007 za 4,8 milijarde evrov finančnih naložb v državah območja evra - od tega 2,5 milijarde evrov v instrumente kapitalskega trga, 682 milijonov evrov v instrumente denarnega trga in 1,6 milijarde evrov gotovine in vlog. Še 782 milijonov evrov je naloženih v finančne instrumente, ki izpolnjujejo kriterije mednarodnih denarnih rezerv ECB. V Banki Slovenije, kjer nam včeraj popoldne ni uspelo najti sogovornika, so nam sicer še pred slabim mesecem dni zatrdili, da sredstev pri Evropski centralni banki (ECB) ne nameravajo preliti v Slovenijo.

primoz.cirman@dnevnik.si