Povedala je, da ministrstvo "obsoja nerazumevanje umetniške svobode in pregon avtorjev, ki morajo pred policijo in tožilstvom zagovarjati fikcijski svet". Skupaj z državnim sekretarjem Stojanom Pelkom pa sta okvirno predstavila prednostne naloge v letu 2009 ter program dela in vizije ministrstva za obdobje do leta 2012.

Ministrica je uvodoma predstavila vrednote, ki bodo narekovale delo njenemu kabinetu in med njimi omenila dialoški odnos do vseh, tako do tistih, ki bodo odgovore od ministrstva potrebovali, kot do tistih, ki bodo odgovore pripravljeni dajati. Napovedala je novo obliko sodelovanja s strokovno javnostjo v obliki srečanj na javnih forumih ter poskuse ustvarjanja avtonomnih prostorov odločanja. Kot primer take oblike organiziranja je omenila Javno agencijo za knjigo, ki ji je pred dnevi vlada potrdila direktorja, Slavka Pregla. Ministrica je razložila, da si bodo kot eno prvih nalog zadali ureditev medijskega prostora, kakor so ga definirali v koalicijskem sporazumu. Tako bodo med prvimi spremenili in/ali dopolnili zakon o Radioteleviziji Slovenija, zakon o medijih ter uredili status Tiskovne agencije Slovenije.

Stojan Pelko se nadeja, da sedanje vizije ministrstva za kulturo presegajo obdobje enega mandata. Povedal je, da si želijo boljše upravljanje kreativne industrije, saj je to po njegovem mnenju priložnost, da se napolnijo "budžetne malhe". Kako pomembno je ustrezno črpanje sredstev, je poudarila tudi Širčeva. Meni, da je ministrstvo do zdaj premalo nabralo predvsem iz evropskih skladov. Pelko je pojasnil, da se glede vizije kulture v Sloveniji strinjajo z nekaterimi mnenji sociologa Gregorja Tomca, ki bo na ministrstvu član strokovne komisije za glasbo: "Danes so vsebine na internetu vsaj tako pomembne kot tiste na slikarskih platnih, kar je po televiziji, pa je vsaj toliko aktualno kot program Cankarjevega doma."

Majda Širca je ministrstvo pod svojim vodstvom zavezala še k naslednjim spremembam: vrnitvi festivala Kino Otok v Izolo, dokončni realizaciji muzeja sodobne umetnosti in preoblikovanju statusa Arhitektunega muzeja Ljubljana v nacionalni muzej. Poleg tega je napovedala najprej normalizacijo razmer v Filmskem skladu Slovenije in nato vzpostavitev ustvarjalnih razmer, obljubila pa je tudi upoštevanje odločitve ustavnega sodišča, ki je razsodilo, da je denacionalizacijski postopek Blejskega otoka končan, glede česar je imela pomisleke prejšnja administracija ministrstva.

Širčeva je poudarila še to, da je pomemben dialog s preostalimi vladnimi resorji, saj bodo z ministrom za socialne zadeve začeli pogovore o tem, kako zagotoviti socialno varnost tistih, ki je kot samozaposleni v kulturi nimajo. Ministrstvo prav tako želi prevzeti nase razmišljanje o avtorskih pravicah in intelektualni lastnini; zdaj namreč oboje spada pod ministrstvo za gospodarstvo, za katero pa Širčeva pravi, da "ni pravi dom za skrbstvo intelektualne lastnine, saj se tam ukvarjajo s trgom, mi pa z avtorstvom". Najbolj ambiciozno pa se bodo lotili reforme javnega sektorja, pravi ministrica, "predvsem področja javnih zavodov, saj so nekateri zastareli in mnogokrat neučinkoviti". Dodala je, da to ne bo le delo njihovega ministrstva, saj ima vlada namen odpreti vprašanja o statusu zavodov tudi na področju šolstva in sociale.