V Rimu je obsedno stanje. Kriminalisti so v torek v okviru preiskave povezav med mafijskimi združbami in rimsko občinsko politiko izpeljali obsežno akcijo preiskav na več občinskih lokacijah in aretirali 37 osumljencev. Med okoli 100 osumljenimi je tudi dolgoletni rimski župan Gianni Alemanno, pri katerem so kriminalisti opravili hišno preiskavo.

Po sumih rimskega tožilca in vodje preiskave Giuseppeja Pignatoneja je vodja mafijske združbe Massimo Carminati okoli Alemanna, ki je bil rimski župan med letoma 2008 in 2013, spletel učinkovito mrežo ljudi, ki so skrbeli, da so podjetja mafijske združbe zmagovala na javnih razpisih občine oziroma občinskih podjetij. Med najbolj izpostavljenimi je rimsko javno komunalno podjetje, ki je oddajalo javna naročila za ločeno zbiranje in obdelavo odpadkov.

Alemanno vse zanika

Do poslov naj bi mafijci prihajali s pomočjo oseb na vodilnih mestih v občinskih službah in občinskih javnih podjetjih, ki so o delitvi milijonov odločali in so bili na plačilni listi mafijske združbe. Med osumljenimi so tudi nekateri vidni predstavniki Demokratske stranke v Rimu. Dva med njimi sta s položajev že odstopila, čeprav po poročanju italijanskih medijev zagotavljata, da o nepravilnostih ne vesta nič.

Podobno je na twitterju zapisal tudi Alemanno: »Kdor me pozna, ve, da sem se vedno odprto in brez prizanašanja boril proti vsem oblikam mafijskih in kriminalnih združb. Dokazal bom svojo nedolžnost.« Ni povsem jasno, ali je tudi na Alemannovih računih končal denar iz kriminalnih virov.

Po ugotovitvah preiskovalcev, ki so si v veliki meri pomagali s prisluškovanjem, je Carminatijeva mreža zagotovo več deset tisoč evrov namenila za volilne večerje in kampanjo Alemanna. V enem od prisluhov so tako ujeli razgovor dveh osumljenih prav na temo prispevkov za Alemannovo politično zavezništvo. Carminatijeva mreža naj bi prav tako pomagala organizirati volilne shode v podporo Alemannu leta 2013.

»Ljubitelji« umetnosti

Kriminalisti so v akciji zasegli za okoli 200 milijonov evrov vredno premoženje. Pri Carminatiju so na primer zasegli 25 umetniških slik Andyja Warhola in Jacksona Pollocka. Carminati, nekdaj član tolpe Magliana in neofašistične teroristične organizacije Nar, ima sicer dolg kriminalni dosje. Nekaj časa je v 90. letih preživel tudi v zaporu.

Po nekajletnem bivanju na Japonskem pa se je, kot pišejo italijanski mediji, v obdobju Alemannovega županovanja zavihtel na sam vrh mafijske mreže v Rimu. A po ugotovitvah preiskovalcev z zmago novega župana povezave mafijske mreže v vrhove aktualne rimske mestne politike niso bile prekinjene.