Župan največjega ameriškega mesta je v teh dneh verjetno že vajen žvižgov in kritik. Le da ne prihajajo od političnih nasprotnikov, ampak od policistov in njihovih zagovornikov. V ponedeljek so ga denimo v Madison Square Gardnu z glasovi neodobravanja sprejeli na častni podelitvi diplom kadetom policijske akademije. Dva dni prej je na desetine policistov obrnilo hrbet velikemu zaslonu, na katerem so prenašali govor župana na pogrebu enega od ubitih policistov.

Podobnih dogodkov je bilo še nekaj in kuhalo se je že dlje časa. Odnosi med županom in policisti, predvsem pa njihovimi sindikati, so bili v New Yorku vedno oteženi z večjimi ali manjšimi problemi. Tako so ob priložnosti izžvižgali tudi oba de Blasiova predhodnika, Michaela Bloomberga in Rudyja Giulianija. A pri obeh so bila v ospredju trenja okoli socialnih vprašanj: delovnih pogodb, višine plač, odpuščanja. Ta vprašanja so aktualna tudi zdaj. Toda za to, da so šla nasprotja tako daleč, da je v preteklih dneh najeto letalo nad reko Hudson za sabo vleklo napis »De Blasio, obrnili smo ti hrbet«, so krivi dogodki zadnjega meseca, ko je župan po trditvah policije s svojimi nastopi pripomogel k sovraštvu do žena in mož v modrem, piko na i pa je predstavljal umor dveh policistov.

Obtožujejo tudi Obamo

V začetku decembra je velika porota odločila, da ni dovolj dokazov za obtožbo policista, ki je na newyorškem Long Islandu z daviteljskim prijemom pomagal pri aretaciji temnopoltega preprodajalca cigaret, ta pa je nato umrl. Izbruhnili so protesti proti odločitvi in policijskemu nasilju. Policisti pa so de Blasiu očitali, da se je postavil na stran ulice. Najbolj grenko so sprejeli izjavo, da je rasno mešanemu sinu Danteju svetoval, naj bo pazljiv, kadar ima opravka s policijo. Potem pa je v odnosu policije in župana dokončno počilo 20. decembra. Tedaj je moški iz Baltimora očitno brez povoda v glavo ustrelil in ubil policista Rafaela Ramosa in Wenjiana Liuja, ko sta sedela v policijskem avtomobilu v Brooklynu. Domnevno naj bi bilo dejanje povračilo za smrt moškega z Long Islanda.

Prst so v policiji uperili proti de Blasiu. Predsednik največjega policijskega sindikata v ZDA Patrolemen's Benevolent Association Patrick Lynch je župana celo obtožil, da »je kri na njegovih rokah«. Komisar newyorške policije William Bratton je jezo policistov pojasnjeval tudi z ravnanjem predsednika Baracka Obame in pravosodnega ministra Erica Holderja. »Policisti imajo občutek, da jih napadajo z najvišjih vladnih ravni,« je dejal. Holder in Obama, ki sta oba temnopolta, naj bi se namreč postavila na stran protestnikov, Holder pa je napovedal zvezno preiskavo ravnanja policije.

Tiha stavka in veselje prekrškarjev

Policisti so se na umor obeh kolegov odzvali tudi drugače. Podatki, ki jih je pridobil New York Post, kažejo, da je število izdanih kazni za prometne prekrške in manjše prestopke v mestu v zadnjih desetih dneh upadlo za 94 odstotkov, število aretacij pa za 66 odstotkov glede na enako obdobje lani. Tako so policisti izdali le 587 kazni za prometne prekrške v primerjavi z lanskimi 10.069. Število kazni za napačno parkiranje je upadlo za 92 odstotkov, število aretacij, povezanih z drogami, pa je nižje za 84 odstotkov. Kot so časopisu povedali policijski viri, gre deloma za tiho stavko, deloma pa za zaskrbljenost za varnost. Sindikat Patrolemen's Benevolent Association je svojim članom svetoval, naj ljudi aretirajo le, »ko je to absolutno nujno«.

Odnos policije do župana je naletel tudi na kritike, češ da je nespoštljiva in da še povečuje razkol v mestu, kjer so policisti na trenutke heroji, na trenutke črne ovce. Daily Beast denimo ocenjuje, da je nasvet župana sinu Danteju pravzaprav utemeljen, čeprav morda izrečen v napačnem trenutku. Študija neprofitne novinarske organizacije ProPublica namreč kaže, da obstaja 21-krat večja verjetnost, da bodo policisti v ZDA ustrelili temnopoltega najstnika kot belopoltega. Zato so županu svetovali, naj nasveta sinu na sestanku z vodjami sindikatov, ki ga je sklical za pomiritev strasti, ne jemlje nazaj.