September 2005. New Orleans je razdejan. Zaradi orkana Katrina, ki je privihral avgusta, so popustili nasipi oziroma protipoplavni zidovi. Štiri petine mesta so pod vodo, devetdeset odstotkov od 1,3 milijona prebivalcev je zapustilo domove. Župan Ray Nagin postane eden najbolj znanih obrazov na ameriških televizijah – sprva zaradi kritik, da je prepozno ukazal evakuacijo, potem zaradi velikanske operacije obnove mesta. Na vse konce in kraje, posebej na Belo hišo, naslavlja prošnje za pomoč. In ker se ve, da velikanske vsote lahko porodijo tudi nezakonite apetite, obljublja, da pri porabi sredstev ne bo prostora za malverzacije: »Osredotočeni smo na prizadevanje, da ne bo korupcije.« Ustanovi posebno sedemnajstčlansko skupino za načrtovanje obnove mesta in razlaga, da bo moral vsak član podpisati »izjavo o etičnem ravnanju, s katero se bo zaobljubil, da se z obnovo ne bo osebno okoristil«.

Po osmih letih in pol je porota razsodila, da je bil med tistimi, ki so se kljub vsemu okoristili, prav župan Nagin.

Brezplačni tovornjaki granita za sinove

Med obnavljanjem mesta, pa tudi že pred orkanom, je v svoje žepe in žepe dveh sinov pospravil za najmanj 500.000 dolarjev podkupnin, je trdilo tožilstvo, dvanajst članov porote pa mu je po desetih dneh sojenja pritrdilo. Podkupnine je Nagin prejemal v obliki brezplačnih potovanj na Havaje, Jamajko in v New York, brezplačnih letalskih vozovnic prvega razreda in več tovornjakov granita, ki so ga brezplačno dostavljali podjetju Stone Age njegovih sinov, ki se ukvarjata s kuhinjskimi pulti. V zameno je Nagin podjetjem priskrbel pogodbe z mestom za različna dela, vključno z obnovo po Katrini, ki je razdejala domove najmanj 145.000 ljudi.

Preiskava se je začela leta 2012, potem ko je predstavnik enega od podjetij zveznim oblastem razkril brezplačno dobavo granita za Naginova sinova. Januarja lani so proti njemu vložili obtožnico z 21 točkami, izrekel se je za nedolžnega. Sojenje se je začelo 27. januarja letos. Glavna priča obrambe je bil kar Nagin sam, ki je med večurnim pričanjem odločno zavrnil krivdo in med drugim dejal, da je šlo pri podjetju sinov za naložbo. »Kot vsak oče sem želel sinovoma pomagati,« je dejal. Obramba je skušala spodbijati verodostojnost prič tožilstva, med katerimi so se nekateri pogodili v zameno za nižjo kazen. V sredo pa je porota sklenila: Nagin je kriv po dvajsetih od enaindvajsetih točk obtožnice. Njegov odvetnik Robert Jenkins je na razsodbo napovedal pritožbo, če pa bo obveljala, Naginu po ocenah pravnih strokovnjakov grozi najmanj dvajset let zapora.

Nagin ima najmanj 43 predhodnikov

Kljub kritikam, ki jih je bil deležen ob orkanu Katrina, je bil Nagin leta 2006 še enkrat izvoljen za župana največjega mesta Louisiane in je bil na položaju do leta 2010. Zunanja ministrica Hillary Clinton ga je imenovala za člana državne delegacije lokalnih oblasti na donatorski konferenci za Haiti po tamkajšnjem hudem potresu, nato pa je bil svetovalec za obnovo mest. Zdaj je postal prvi (nekdanji) župan Big Easyja, kot pravijo New Orleansu, ki je bil obtožen in obsojen za kazniva dejanja v času županovanja.

Takšnih primerov je v Združenih državah Amerike sicer kar nekaj. Seznam Wikipedije kaže, da je bilo zaradi korupcije po zveznih zakonih doslej obsojenih najmanj 43 ameriških županov. Kar šestnajst od teh jih je iz mest v zvezni državi New Jersey. Zadnji takšen primer je iz prejšnjega tedna, ko so aktualnega župana prestolnice New Jerseyja Trenton, Tonyja Macka, obsodili zaradi prejemanja podkupnin in izsiljevanja v povezavi z gradnjo parkirne hiše na parceli v lasti mesta.

Eno najbolj znanih sojenj, ki sicer ni imelo pridiha korupcije, pa je v 90. letih prejšnjega stoletja potekalo proti županu Washingtona Marionu Barryju. Bil je ena od zvezd demokratov, dokler ga ni leta 1990 FBI aretiral zaradi kajenja kokaina. Šlo je za tajno operacijo, med katero se je z intimno prijateljico srečal v hotelski sobi, kjer je po njegovih trditvah vztrajala, naj kadita mamilo, medtem ko so agenti, ki so ga že prej sumili uživanja mamil, dogajanje opazovali v sosednji sobi s pomočjo skrite kamere. »Prasica mi je nastavila past,« je tedaj famozno dejal Barry. Prav tako famozna je bila njegova politična vrnitev. Po sedmih mesecih, ki jih je odsedel v zveznem zaporu, je bil leta 1992 izvoljen v mestni svet, leta 1994 pa je v Washingtonu znova zmagal – na županskih volitvah.