»Ne moremo razmišljati o nadaljnjih rezih v plače in pokojnine,« je ob obisku v Rimu poudaril grški zunanji minister. Grčija je po njegovih ocenah sicer izpolnila štiri petine potrebnih ukrepov za uravnoteženje javnih financ, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Potrebujejo novo obliko solidarnosti

V Bruslju se sicer pojavljajo namigi, da bo Grčija potrebovala dodatno finančno pomoč, Venizelos pa je evropske države danes pozval za več pomoči solidarnosti pri reševanju njihovih težav. »Potrebujemo novo obliko solidarnosti, nove oblike redistribucije znotraj evroskupine,« je poudaril.

Grčijo, ki se je znašla v hudi gospodarski krizi, od leta 2010 nad vodo držijo mednarodna posojila. Skupaj je trojka državi odobrila dva programa pomoči; najprej 110 milijard evrov, nato pa še 130 milijard evrov in delni odpis dolga v višini prek 100 milijard evrov.

Brezposelnost narasla na skoraj 30 odstotkov

V zameno za močno potrebno mednarodno pomoč je država sicer v preteklih letih pristala na vrsto ukrepov, med drugim na prestrukturiranje javnega sektorja, kar povzroča množične proteste. Tako tamkajšnji javni uslužbenci danes že drugi dan protestirajo proti napovedanemu odpuščanju v javnem sektorju.

Po šestih zaporednih letih recesije je stopnja brezposelnosti v Grčiji narasla na skoraj 30 odstotkov, javni dolg pa znaša že 160 odstotkov bruto domačega proizvoda. Grška vlada sicer namerava letos v javnem sektorju odpustiti še 25.000 zaposlenih, do konca prihodnjega leta pa še 15.000 zaposlenih.