Ujguri so manjšina na Kitajskem. Po mnenju nekaterih, bi lahko obsodba znanega ujgurskega intelektualca povzročila nove napetosti v odnosih med uradnim Pekingom in oddaljeno avtonomno pokrajino, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

ZDA, Evropska unija in številne človekoljubne organizacije so pred tem že pozvale kitajske oblasti, naj Tohtija izpustijo na svobodo. Njegova obsodba bi lahko po mnenju nekaterih analitikov pomenila, da bodo zmerni Ujguri izgubili svoj vpliv, hkrati pa se bodo zmanjšale možnosti za dialog.

V današnjem odzivu je EU obsodbo označila kot "v celoti nepravično". Ponovila je poziv k takojšnji in brezpogojni izpustitvi Tohtija na prostost. V sporočili za javnost je EU tudi izrazila obžalovanje, da med sojenjem ni bilo spoštovano pravo, še posebej pravica do ustrezne obrambe.

44-letnega Ilhama Tohtija, profesorja ekonomije na univerzi v Pekingu, je policija aretirala v njegovem pekinškem stanovanju januarja letos, nato pa so ga zaprli v njegovem domačem Xinjiangu, približno 2000 kilometrov zahodno od Pekinga. Njegove odvetniki niso uspeli s predlogom, da bi sodni proces preselili v Peking.

V avtonomni pokrajini Xinjiang živi okoli 10 milijonov pripadnikov ujgurske manjšine. Minulo leto je bila pokrajina tarča številnih napadov na civiliste in spopadov, ki so zahtevali najmanj 200 smrtnih žrtev.

Kitajska odgovornost za razmah nemirov in nasilja pripisuje terorističnim skupinam, ki naj bi si prizadevale za samostojnost Xinjianga. Organizacije za človekove pravice pa opozarjajo, da sta diskriminacija in zatiranje ujgurske vere ter jezika s strani kitajske vlade prilila ogenj na razmah nasilja.