Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je v četrtek sporočil, da je sprejel palestinsko prošnjo za pristop k 13 mednarodnim konvencijam, o čemer je obvestil vseh 193 držav članic svetovne organizacije.

Palestinski veleposlanik pri ZN Rijad Mansur je v torek dejal, da bo Palestina k 13 mednarodnim konvencijam uradno pristopila 2. maja, glede na dejanja Izraela pa je pripravljena vložiti še več prošenj za članstvo v agencijah ZN ter pristop h konvencijam in pogodbam.

Švicarska vlada pa je danes sporočila, da je palestinska država 2. aprila pristopila k ženevskim konvencijam. Švica je depozitar štirih ženevskih konvencij, ki predstavljajo hrbtenico mednarodnega humanitarnega prava pri vodenju oboroženih spopadov.

V Izraelu to vzbuja nemalo skrbi, ker ena od ženevskih konvencij prepoveduje kolonizacijo zasedenih ozemelj. Izrael sicer trdi, da to ne velja za Zahodni breg in območje Gaze, ker je suverenost teh dve ozemelj vprašljiva - Jordanija in Egipt si ju ne lastita več, Palestinci pa nikoli niso imeli države.

Izrael tudi trdi, da vzhodni Jeruzalem ni zasedeno ozemlje, saj je judovska država ponudila državljanstvo tamkajšnjim arabskim prebivalcem, čeprav je to možnost izkoristilo le nekaj tisoč od četrt milijona tamkajšnjim Arabcem. Mednarodna skupnost ni nikoli priznala izraelske priključitve Jeruzalema.

Palestinska osvobodilna organizacija (PLO) je prvič zaprosila za pristop k ženevskim konvencijam leta 1989. Takrat je švicarsko zunanje ministrstvo odgovorilo, da ne more sprejeti odločitve "zaradi negotovosti v mednarodni skupnosti glede obstoja ali neobstoja palestinske države".

Palestinci so prošnjo za članstvo v agencijah ZN in pristop k mednarodnim konvencijam vložili, ker je Izrael zavrnil že dogovorjeno izpustitev zadnje skupine palestinskih zapornikov.