Ministrstvo za zunanje zadeve "najostreje obsoja včerajšnji napad v predmestju Damaska, v katerem naj bi po poročilih življenje izgubili številni civilisti", so danes objavili na spletni strani ministrstva. MZZ ob tem izraža tudi "resno zaskrbljenost" nad poročili, da je bilo v napadu domnevno uporabljeno kemično orožje.

Po oceni MZZ dogodek "zahteva čimprejšnjo preiskavo, saj gre za resne obtožbe in kršitve mednarodnih standardov". Sirske oblasti tako pozivajo, naj inšpektorjem Združenih narodov, ki se že nahajajo v državi, omogočijo takojšen in neomejen dostop do relevantnih območij in vseh virov informacij.

Francija: Če bo uporaba kemičnega orožja dokazana, bo treba odgovoriti s silo

"Če bo to dokazano, je francosko stališče, da mora priti do reakcije, reakcije, ki bi lahko potekala v obliki odgovora s silo," je danes poudaril francoski zunanji minister Laurent Fabius.

Fabius je sicer zavrnil možnost, da bi v Sirijo poslali vojake, saj naj bi bilo to "nemogoče". A je dodal, da v primeru potrditve napada "ni mogoče nadaljevati brez reakcije tistih, ki verjamejo v mednarodno pravo". "Če Varnostni svet ZN ne more sprejeti odločitve, morajo biti v tem trenutku odločitve sprejeti drugače. Kako? Ne bi nadaljeval," je še dejal Fabius po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Oster je bil tudi britanski zunanji minister William Hague, ki je izrazil upanje, da bo napad s kemičnim orožjem "zbudil" podpornike Asadovega režima in jih prepričal o njegovi pravi naravi. "Upam, da se nam bodo pridružile vse članice Varnostnega sveta ZN," je dodal ob tem.

Turški zunanji minister: Rdeča črta je bila prečkana že davno

Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je medtem danes ocenil, da je režim v Damasku prestopil "rdečo črto", ter pozval k mednarodnemu odzivu. "Mednarodno skupnost pozivamo, naj v situaciji, kjer je bila že davno prečkana rdeča črta, posredujejo, kakor hitro je mogoče," je Davutoglu dejal v Berlinu po pogovorih z nemškim kolegom Guidom Westerwellejem.

Davutoglu je opozoril na odlašanje v VS ZN. Po njegovem mnenju bi bilo nujno sprejeti sankcije, saj bi bilo to svarilo Siriji. "Če se ne bomo odzvali odločno, bodo sledili še hujši masakri," je prepričan.

Westerwelle je na drugi strani spomnil, da poročila o kemičnem napadu niso potrjena. "A če bi bila potrjena, bi bilo to pošastno," je dodal.

Izrael prepričan o uporabi kemičnega orožja

Izraelski obrambni minister Moše Jalon medtem že sedaj verjame trditvam o napadu s kemičnim orožjem. "V Siriji je režim uporabil kemično orožje, in to ne prvič," je zagotovil novinarjem. Izraelski minister za tajne službe in strateška vprašanja Juval Steinitz pa je za izraelski radio dejal, da svet obsoja in preiskuje, a ničesar ne stori. "V zadnjih dveh letih ni bilo storjenega nič resnega, da bi se ustavilo masaker Asadovega režima nad lastnim prebivalstvom," je menil.

Na poročila o novem napadu s kemičnim orožjem v Siriji se je Washington na drugi strani zaenkrat odzval zadržano. Ameriški predsednik Barack Obama je sicer že pred letom dni Asadov režim opozarjal, da bi uporaba kemičnega orožja pomenila prečkanje "rdeče črte" in da ZDA tega ne bodo dopustile. Opozorilo je nato še nekajkrat ponovil, tokrat pa še ne.

V sredo so v Washingtonu tako zahtevali le "takojšen dostop" inšpektorjev ZN do območij, kjer naj bi prišlo do napada s kemičnim orožjem. O tem, ali je bil napad korak čez rob, pa niso želeli govoriti. "Ne bom govorila o rdečih črtah. Jaz jih ne postavljam," je dejala tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki.

ZN zelo zaskrbljeni

»Treba je razjasniti, kaj se je zgodilo, in situaciji pozorno slediti,« je po srečanju poudarila argentinska veleposlanica Maria Cristina Perceval, ki ta mesec predseduje VS ZN, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Države 15-članskega VS ZN so po njenih besedah izrazile »veliko zaskrbljenost« glede obtožb in »pozdravile odločenost generalnega sekretarja, da zagotovi temeljito, nepristransko in hitro preiskavo«.

»Vse članice se strinjajo, da je vsakršna uporaba kemičnega orožja katerekoli strani in v kakršnihkoli okoliščinah kršitev mednarodnega prava,« je še dejala Percevalova in izpostavila potrebo po »takojšnji humanitarni pomoči žrtvam«. Veliko je bilo pozivov k prenehanju nasilja in k premirju, je še dejala.

Rusija o načrtni provokaciji

VS ZN sicer ob koncu nujnega zasedanja v sredo zvečer ni sprejel uradne izjave. Po navedbah diplomatov naj bi Rusija in Kitajska, ki že od začetka krize podpirata sirski režim, nasprotovali sprejemu izjave, piše AFP. Rusija je opozicijske navedbe o napadu že pred tem označila za načrtno »provokacijo«.

To stališče med drugim deli tudi Iran, ki je danes sporočil, da so za uporabo kemičnega orožja v Siriji, če je do nje res prišlo, zagotovo krive »teroristične skupine«, ki so že v preteklosti dokazale, da so pripravljene na vsakršen zločin. Kot je ocenil novi iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif, režim nima trenutno nikakršnega razloga, da bi napadel s kemičnim orožjem - glede na to da se v Siriji mudijo inšpektorji ZN in da vojska v boju proti upornikom beleži uspeh za uspehom.

Sirske opozicijske skupine trdijo, da je bilo v napadu s kemičnim orožjem v sredo ubitih najmanj 1300 ljudi. Video posnetki opozicijskih aktivistov, katerih pristnosti pa ni bilo moč takoj preveriti, so prikazovali zdravnike, kako oskrbujejo otroke, ki se dušijo, in polne bolnišnice.

Ban Ki Moon šokiran nad napadom

Iz urada generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona so še pred zasedanjem VS ZN sporočili, da so nad poročili o napadu »šokirani«. Povedali so še, da se strokovnjaki ZN - ti se v Siriji že nahajajo od nedelje z namenom preučiti predhodne obtožbe o napadih s kemičnim orožjem - o tem pogovarjajo z Damaskom.

Več članic VS ZN je pozvalo ekipo inšpektorjev ZN, naj najnovejše obtožbe nemudoma preišče na terenu, in so ustrezno prošnjo za preiskavo že tudi naslovile na Banov urad. »Pozivamo vas, da naredite vse, kar lahko, da zagotovite, da ima misija takojšen dostop do ustreznih prizorišč in virov podatkov,« so Velika Britanija, Francija, Nemčija in ZDA zapisale v skupnem pismu.

Resno stopnjevanje

Namestnik generalnega sekretarja Jan Eliasson, ki je po nagovoru članic VS ZN dogodke v Siriji označil za »resno stopnjevanje«, je izrazil upanje, da bo strokovnjakom omogočen dostop do območja domnevnega napada, da pa »trenutna varnostna situacija trenutno tovrstnega dostopa ne omogoča«.

Pred tem je sicer diplomat ZN ocenil, da bo za strokovnjake težko preiskati incident, saj domnevnega prizorišča napada ni med tremi kraji, za katere je sirski režim inšpektorjem pred tem dovolil preiskavo, še piše AFP.

Medtem nasprotniki režima sirskega predsednika Bašarja al Asada danes poročajo o novih zračnih napadih na vasi v okolici Damaska. Bombardirana so tudi ista območja kot v sredo, njihove trditve povzema nemška tiskovna agencija dpa.