Brez obstreljevanja

Z območja Gaze ni poletela še nobena raketa in tudi Izrael ni obstreljeval Gaze. Nasilje je od 8. julija terjalo življenja 1940 Palestincev, medtem ko je na izraelski strani umrlo 64 vojakov in trije civilisti.

Strani s spoštovanjem prekinitve ognja omogočata pogajalcem vnovičen poskus za dogovor o trajnejšem premirju v Gazi. Po poročanju izraelskih medijev se ta nadaljujejo in izraelska delegacija bo danes vnovič odpotovala v Kairo. Kot pričakujejo, jim bo uspelo doseči dogovor o podaljšanju prekinitve sovražnosti.

Palestinsko gibanje Hamas za to postavlja več pogojev, med drugim umik blokade Gaze. Prvi krog pogajanj se je sicer minuli petek končal brez uspeha, ko Hamas ni pristal na podaljšanje premirja in je nadaljeval z izstrelitvami raket, Izrael pa se je odzval z obstreljevanjem.

S pogajanj prihajajo različna poročila

S tokratnih pogajanj prihajajo različna poročila o napredku. Izraelski predstavnik je za francosko tiskovno agencijo dejal, da so razlike med stranema zelo velike ter da doslej še niso dosegli napredka. Nekatere druge navedbe kažejo celo na to, da bi Hamas utegnil znova zavrniti podaljšanje premirja.

"To je drugo in zadnje," je na Facebooku zapisal predstavnik Hamasa Musa Abu Marzuk. Pogajanja je označil za težavna in dodal, da se mora palestinska delegacija vrniti z dosežki, v katere upajo prebivalci Gaze.

Po drugi strani so nekateri izraelski mediji, ki jih povzema nemška tiskovna agencija dpa, pred tem pisali, da sta strani že nekoliko zbližali stališča. Izrael naj bi se izrekel za to, da varnostne sile palestinskega predsednika Mahmuda Abasa sodelujejo pri nadzoru dveh mejnih prehodov med Izraelom in Gazo ter prehoda z Egiptom.

Dobavo gradbenega materiala v Gazo naj bi nadzorovali mednarodni opazovalci, da bi tako preprečili njegovo zlorabo za vojaške cilje. Po poročanju izraelskega radia naj bi tudi razširili ribolovno območje za ribiče v Sredozemskem morju, še povzema dpa.

ZN imenoval komisijo za preiskavo kršitev humanitarnega prava v Gazi

Svet ZN za človekove pravice v Ženevi je v ponedeljek imenoval tri člane neodvisne preiskovalne komisije za domnevne kršitve mednarodnega humanitarnega prava in prava s področja človekovih pravic na zasedenih palestinskih ozemljih, s poudarkom na Gazi.

Predsednik Sveta za človekove pravice Baudelaire Ndong Ella iz Gabona je sporočil, da bodo v komisiji Britanka Amal Alamuddin, Senegalec Doudou Diene in Kanadčan William Schabas, ki bo komisiji predsedoval. Komisija bo zbirala podatke o tem, kdo je izvršil kakšne zločine in okoliščine dejanj. Nato bo priporočila morebitne sankcije.

Sodelovanje v komisiji že zavrnila Alamuddinova

Sodelovanje v komisiji je sicer danes že zavrnila Alamuddinova, ki je od imenovanih članov komisije zanesljivo najbolj znana. Gre za britansko pravnico libanonskega rodu in strokovnjakinjo za mednarodno pravo ter človekove pravice, ki je tudi zaročenka slavnega hollywoodskega igralca Georga Clooneyja. Bila je pravna svetovalka tožilca posebnega sodišča za Libanon v času preiskave atentata na nekdanjega libanonskega premierja Rafika Haririja. Pomagala je tudi nekdanjemu generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu, ki je bil prvi posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo.

Kot je sporočila, zaradi velikega števila drugih obveznosti ne more sprejeti te vloge. Dodala je sicer, da je zgrožena nad razmerami v Gazi. "Verjamem, da je potrebna neodvisna preiskava in prevzem odgovornosti za zločine, ki so bili storjeni."

Zaključki proti Izraelu s strani komisije že napisani?

Senegalec Diene je bil od leta 2002 do leta 2008 posebni poročevalec ZN za sodobne oblike rasizma, ksenofobije in povezanih nestrpnosti. Kot neodvisni strokovnjak je deloval tudi na področju vprašanj človekovih pravic v Slonokoščeni obali od leta 2011 do leta 2014.

Profesor mednarodnega kazenskega prava Schabas je bil do leta 2004 član Komisije za resnico in pomiritev v Sierri Leone, med drugim pa je bil tudi član Prostovoljskega sklada ZN za tehnično sodelovanje o človekovih pravicah. Izrael si ga na položaju ne želi, saj je že izjavil, da bi rad videl premierja Benjamina Netanjahuja pred Mednarodnim kazenskim sodiščem.

"Zaključki proti Izraelu s strani komisije so že napisani, potrebuje le še podpis," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v odzivu menil tiskovni predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Yigal Palmor.

Krvava vojna

Zadnja vojna med Hamasom in Izraelom je vzela najmanj 1948 palestinskih življenj, večinoma civilistov, in 67 izraelskih, večinoma vojakov. V zavetišča ZN se je zateklo 425.000 Palestincev. V Gazi je bilo uničenih 11.855 stanovanjskih enot, poškodovanih pa je bilo 36.000.

Svet za človekove pravice se je o preiskovalni komisiji dogovoril 23. julija na izrednem zasedanju. Za ustanovitev komisije je glasovalo 29 držav članic, 17 se jih je vzdržalo, proti pa so bile le ZDA. Komisija mora svoje ugotovitve podati Svetu za človekove pravice v pisni obliki do marca 2015.