Parlament, ki je v četrtek zaključil svojo zadnjo sejo, je namreč postal prvi v zgodovini države, ki je končal mandat v celoti, je v soboto poudaril Ašraf. Gre za mejnik v zgodovini države, v kateri je vojska z udarom kar trikrat prevzela oblast in je vladala približno polovico časa njenega obstoja.

Demokratične sile končno zabeležile zmago

»V veselje mi je, da je navaden človek, kot sem jaz, danes premier Pakistana in narodu daje upanje na nadaljevanje demokracije,« je dejal premier v televizijskem nagovoru. »Boj med demokratičnimi in nedemokratičnimi silami ima v Pakistanu dolgo zgodovino, a demokratične sile so končno zabeležile zmago,« je dodal.

Analitiki uspešen zaključek mandata pripisujejo trem glavnim dejavnikom: sposobnosti predsednika Asifa Alija Zardarija, da je s sklepanjem kompromisov obdržal koalicijo, odločenosti vojaških poveljnikov, da se ne vmešavajo v politiko, ter opoziciji, katere cilj ni bil izsiliti predčasne volitve.

A kljub uspehu in sprejemu nekaterih pomembnih zakonov so se v zadnjem mandatu razmere v državi poslabšale tako na področju gospodarstva kot varnosti. Ašraf je na primer priznal, da njegovi vladi ni uspelo razrešiti energetske krize.

Maja bodo potekale poštene volitve

Je pa poslavljajoči se premier ljudi pozval na volitve, ki bodo potekale maja, in jim zagotovil, da bodo te poštene. »Ob prisotnosti političnih strank, neodvisne volilne komisije, učinkovitih medijev, civilne družbe in sodstva zdaj ni več možnosti za vmešavanje,« je zagotovil.

Pakistanska politika se sicer še pogaja o administrativni oblasti, ki bo prevzela vodenje države do izvolitve novega parlamenta, še poroča AFP.