ZDA s priznanjem opozicijske koalicije, ki je bila ustanovljena novembra v Katarju, sledijo arabskim zaveznicam in nekaterim drugim državam, kot sta Francija in Velika Britanija. Američani so čakali na znamenja, da se je opozicija sposobna organizirati na osvobojenih delih države in oblikovati odbore, ki bodo temelj za oblikovanje tranzicijske vlade po padcu Asadovega režima.

Obama je poudaril, da s priznanjem prihajajo tudi odgovornosti, kot je učinkovita organizacija, predstavljanje vseh strani in zavezanost k politični tranziciji, ki bo spoštovala pravice žensk in manjšin. Uporniška koalicija lahko sedaj v Washingtonu odpre svoje predstavništvo, ZDA pa bodo okrepile pomoč, čeprav še vedno ne v orožju. Washington noče tvegati, da bi orožje prišlo v neprave roke, npr. v roke islamskih skrajnežev.

Rusija je danes kritizirala odločitev Washingtona glede priznanja sirske opozicije. Zunanji minister Sergej Lavrov je poudaril, da je priznanje v nasprotju s preteklimi mednarodnimi dogovori, ki so predvidevali "začetek vsesirskega dialoga", v katerega naj bi bile vključene vse strani, vpletene v sirski konflikt, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Obama je sicer v ponedeljek sirsko uporniško skupino Fronta al Nusra razglasil za teroristično organizacijo in proti njenim voditeljem uvedel sankcije. Finančno ministrstvo ZDA pa je v torek sankcije uvedlo še proti dvema skupinama, ki sta pod nadzorom sirskih vladnih sil, in proti dvema voditeljema provladne milice šabiha.

Upor proti Asadu se je začel marca lani in je doslej zahteval že okoli 40.000 življenj. Danes se sestajajo predstavniki skupine prijateljev sirskega ljudstva. Na srečanju, ki naj bi se ga udeležila tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, a je zbolela, med drugim razpravljajo o podpori sirski opoziciji, o politični tranziciji v državi v primeru padca Asadovega režima ter o mobilizaciji človekoljubne pomoči za sirsko ljudstvo.