Vodja oddelka za sankcije na ameriškem finančnem ministrstvu David Cohen je odločitev Rusije označil za kruto ironijo. Vse, kar je Moskva s tem storila, je namreč to, da je omejila dostop do hrane lastnim ljudem. »Mi kaj takšnega ne bi nikoli storili, sicer pa nam to prepoveduje zakon,« je dejal Cohen.

Ruski premier Dmitrij Medvedjev je v četrtek sporočil, da se je Rusija po tem, ko Zahod proti njej zaradi kršitev ukrajinske suverenosti že nekaj mesecev uvaja sankcije, sedaj tudi sama odločila za tovrstne ukrepe. Prepovedala je uvoz večine hrane in kmetijskih pridelkov iz ZDA, EU, Avstralije, Kanade in Norveške.

A ruske sankcije so za ameriške potrošnike celo dobra novica, saj bodo znižale cene tamkajšnje perutnine, ki predstavlja velik del ameriškega prehrambenega izvoza v Rusijo.

Francoski podjetniki zgroženi

Francoski trgovec s hrano Jean Selverro naj bi zaradi ruskih sankcij izgubil kar 200 milijonov ameriških dolarjev na mesec, poroča portal France24. 90 odstotkov njegovih jabolk in hrušk je namreč izvoženih na ruski trg.

»Šokiran sem! Pravzaprav se mi zdi, da sem v nočni mori in da se moram zbuditi. Svojim zaposlenim, s katerimi sodelujem že več kot devet let, moram povedati, da bo jutri ali pojutrišnjem vsega konec,« je povedal za portal France24.

S podobno usodo se sooča tudi pridelovalka sira Sabah Quartau iz Pariza. Že od uvedbe sankcij je neprestano na telefonu, saj skuša rešiti svoje podjetje, ki je ključno povezano z izvozom v Rusijo. »Natovorjeni tovornjaki bodo sedaj morali hitro najti nove kupce, saj bo sicer ves sir uničen.«

EU, ZDA in Kanado bo omenjena enoletna sankcija stala 17.5 milijard dolarjev.

Ameriška ekonomija je močnejša

Predsednik sveta gospodarskih svetovalcev Bele hiše Jason Furman je poudaril, da so ruske sankcije za ZDA zanemarljive, še posebej v primerjavi s sankcijami Zahoda proti Rusiji, ki so med drugim povzročile beg vlagateljev. »Ameriška ekonomija je velika, trdna in razpršena. Ruska ekonomija je manjša, šibkejša in manj razpršena oziroma raznolika,« je dejal.

Medtem ko izvoz ZDA v Rusijo predstavlja le majhen delež ameriškega BDP, pa kar 13 odstotkov ruskega BDP prihaja iz izvoza v ZDA. Podobno razmerje velja tudi za odnose med Rusijo in EU. »Rusi so veliko bolj odvisni od Zahoda, kot pa je Zahod odvisen od njih,« je poudaril Furman.

Avstralska zunanja ministrica Julie Bishop je medtem danes izrazila razočaranje ob odločitvi Rusije za prepoved uvoza hrane, a zatrdila, da bodo v Sydneyu naredili vse, da njene posledice za avstralske proizvajalce čim bolj omejijo.

Poljska nad Rusijo pred WTO; v EU strah pred učinkom sankcij

Poljska bo zaradi ruske prepovedi uvoza hrane iz EU in ZDA poti Rusiji sprožila postopek pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), je v četrtek zvečer napovedal poljski minister za kmetijstvo Marek Sawicki. Evropske države se medtem bojijo posledic ruskih sankcij predvsem za domači kmetijski sektor.

Za Poljsko je ruska prepoved uvoza večine hrane iz EU, ZDA, Avstralije, Kanade in Norveške precej boleča. Rusija je sicer že pred tem s 1. avgustom prepovedala vse vrste sadja in zelenjave iz Poljske, kot razlog pa je takrat navedla kršitev varnostnih standardov.

"Menimo, da je Rusija tako pri embargu proti Poljski kot tudi pri embargu proti EU kršila mednarodno pravo," je menil Sawicki.

Sicer pa je pojasnil še, da bo Poljska letos proizvedla za 60 milijard evrov hrane, od tega 20 milijard evrov za izvoz. V Rusijo bi šlo za 1,3 milijarde evrov vse poljske hrane, kar je dva odstotka poljske proizvodnje. "Ruski trg ni popek sveta," je menil minister in dodal, da lahko EU in ZDA svojo hrano izvozijo na tretje trge. "Če pa je ne morejo prodati, bi jo lahko poklonili ljudem v Afriki in Aziji, ki bi jo potrebovali," je še dejal.

Ruska prepoved uvoza hrane bo močno prizadela tudi grške kmete, predvsem tiste, ki se ukvarjajo s pridelavo sadja in zelenjave. Ti bi lahko utrpeli za 178 milijonov evrov škode. Močne izgube bi lahko utrpeli tudi proizvajalci jogurtov in sira, je izpostavila predsednica združenja grških izvoznikov Christina Sakellarides.

V Srbiji zadovoljni

Veliko bolj zadovoljni pa so zaradi ruskih sankcij proti EU v Srbiji, sicer kandidatki za članstvo v uniji, ki pa je sankcije niso doletele. V Beogradu upajo, da bodo lahko okrepili izvoz kmetijskih izdelkov na ruski trg, ki je v prvem četrtletju na letni ravni že narasel za 69 odstotkov na 41,5 milijona evrov.

A Miladin Ševarlić s fakultete za kmetijstvo v Beogradu opozarja, da so njihove možnosti za izvoz kmetijskih izdelkov omejene, saj je kmetijskih podjetij le okoli 30, kmetov pa 1000, kar je posledica majhnih investicij v kmetijstvo v zadnjih 20 letih, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Rusija se je odzvala maščevalno

»Obžalovanja vredno je, da je Rusija ukrepala maščevalno, namesto da bi odgovorila na zaskrbljenost mednarodne skupnosti ter ustavila dostavljanje težkega orožja separatistom,« je v izjavi sporočila Bishopova.

»Avstralska vlada bo naredila vse, kar je v njeni moči, da minimizira posledice za avstralske kmetijske proizvajalce, vključno z novimi trgovinskimi sporazumi in odprtjem alternativnih trgov za njihove izdelke,« je še zatrdila po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.