"Rusijo pozivamo, naj se vrne k spoštovanju svojih obveznosti v skladu s pogodbo ter na preverljiv način uniči oziroma prepove te predmete," je še poudaril visoki predstavnik ameriške vlade.

Ameriški predsednik Barack Obama je ruskemu kolegu Vladimirju Putinu že poslal pismo na to temo. ZDA naj bi po besedah omenjenega predstavnika že nekaj časa skušale odpreti to vprašanje z Rusijo na visoki dvostranski ravni. Z zadevo so seznanjeni tudi ameriški kongres in ameriške zaveznice.

Ugotovitev naj bi bila del letošnjega poročila na to temo, ki pravi, da je Rusija kršila pogodbo iz leta 1987, ki prepoveduje posedovanje, proizvodnjo in testiranje kopenskih balističnih in vodenih izstrelkov kratkega in srednjega dosega oziroma dosega med 500 in 5500 kilometrov.

Pogodbo, ki nosi kratico INF, sta leta 1987 podpisala tedanji ameriški in sovjetski predsednik Ronald Reagan in Mihail Gorbačov.

O kršitvi pogodbe s strani Rusije je sicer prvi že januarja pisal ameriški časnik New York Times. Kot je poročal, je Rusija že leta 2008 začela s testiranjem nove kopenske rakete. Predstavnik State Departmenta, pristojen za nadzor nad orožjem, naj bi na to od maja lani že večkrat opozoril kolege v Moskvi.

Tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki je te navedbe januarja komentirala le z besedami, da jih ne more zanikati ter da poteka medagencijska revizija, ki bo ugotovila, ali je Rusija dejansko kršila pogodbo. V Beli hiši teh navedb doslej niso komentirali.

Do javnih očitkov prihaja v času, ko so odnosi med ZDA in Rusijo zaradi dogajanja v Ukrajini še posebej zaostreni. Obama ter voditelji Velike Britanije, Francije, Nemčije in Italije so v ponedeljek zvečer v skupni izjavi, ki jo je objavilo francosko predsedstvo, potrdili svojo namero, da sprejmejo nove sankcije proti Rusiji zaradi ukrajinske krize.

Kot so pojasnili v Beli hiši, se je peterica strinjala, da so potrebni usklajeni kazenski ukrepi proti Rusiji zaradi njenega oskrbovanja proruskih separatistov na vzhodu Ukrajine z orožjem, opremo in borci.

Prav danes bodo predstavniki držav članic EU v Bruslju razpravljali o novih sankcijah proti Rusiji. Tokrat so na dnevnem redu prvič ostrejše, gospodarske sankcije.