Dosedanje krize v odnosih med Korejama niso bistveno vplivale na delovanje industrijskega kompleksa, ustanovljenega leta 2004, ki je bil edini preživeli primer sodelovanja med državama.

Južnokorejske oblasti so sporočile, da so jih Severnokorejci danes obvestili, da so zaprli mejo za Južnokorejce, ki vsak dan prihajajo na delo v Kaesong. Bodo pa dovolili odhod 861 Južnokorejcev iz Kaesonga, ki se nahaja deset kilometrov severno od meje med državama, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Južnokorejsko ministrstvo za združitev je ob ukrepu izrazilo obžalovanje in pozvalo oblasti v Pjongjangu, naj takoj znova omogočijo dostop do Kaesonga. Za zdaj ni znano, kako dolgo bo veljala prepoved. V 120 južnokorejskih podjetjih v industrijski coni dela okoli 53.000 Severnokorejcev.

Južnokorejsko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da ima pripravljen načrt ukrepov, ki vključuje tudi vojaško akcijo, za zagotovitev varnosti svojih državljanov v Kaesongu. "Poskušali bomo preprečiti, da bi se razmere še poslabšale," je izjavil obrambni minister Kim Kwan-Jin, ki je dejal, da je v primeru resne situacije možna tudi vojaška akcija.

Kitajska je danes strani na Korejskem polotoku vnovič pozvala, naj ohranita mir in naj bosta v ravnanju zadržani. V Pekingu so tudi sporočili, da se je namestnik kitajskega zunanjega ministra Zhang Yesui v torek sestal z veleposlaniki ZDA in obeh Korej ter jim povedal, da so v Pekingu zaradi razvoja dogodkov zaskrbljeni.

Kot so sporočili iz Pentagona, je tudi izrazil pomembnost ohranjanja dialoga med Kitajsko in ZDA in sodelovanje pri tem vprašanju. Kitajski državni mediji so poročali zgolj, da sta Hagel in Chang »izmenjala poglede glede vprašanja skupnega interesa«.

Zaskrbljeni so tudi v Rusiji. Namestnik ruskega zunanjega ministra Igor Morgulov je danes razmere označil za "eksplozivne" ter vse strani pozval, naj se vzdržijo dejanj, ki bi jih lahko še poslabšale.

ZDA potrdile zavezanost zaščiti pred grožnjami Pjongjanga

Ameriški državni sekretar John Kerry je v torek dejanja voditelja Severne Koreje Kim Jong Una označil za provokativna, nevarna in nepremišljena. Zagotovil je, da bodo ZDA storile vse, kar je potrebno, za lastno obrambo in obrambo zaveznikov. Pentagon pa je potrdil, da so v regiji namestili dva rušilca, sposobna sestrelitve severnokorejskih raket.

Kerry se je na provokacije Pjongjanga odzval po pogovorih s kolegom iz Južne Koreje Yun Byung Sejem v State Departmentu. »V zadnjih dneh smo od vlade Severne Koreje slišali izjemno količino nesprejemljive retorike. To kar dela Kim Jong Un je provokativno, nevarno, nepremišljeno in ZDA ne bodo sprejele Severne Koreje kot jedrske države in bodo storile vse, kar je potrebno, za lastno obrambo in obrambo zaveznikov,« je povedal Kerry.

Pjongjang je v torek sporočil, da bo ponovno zagnal ustavljeni jedrski reaktor v kompleksu Yongbyon, ki lahko proizvaja plutonij za jedrske bombe. Reaktor je zaprt od leta 2007, ko je Pjongjang izposloval nekaj več mednarodne pomoči v zameno za prekinitev jedrskih dejavnosti.

Pentagon je na to zadnjo provokacijo odgovoril z namestitvijo dveh rušilcev z vodljivimi raketnimi izstrelki, ki sta sposobna sestreliti rakete iz Severne Koreje.

Tretji jedrski poskus februarja

Zadnji val provokacij Pjongjanga se je začel s tretjim jedrskim poskusom februarja, zaradi česar so Združeni narodi sprejeli dodatne sankcije. Kim Jong Una je to razjezilo in Severna Koreja je doslej med drugim zagrozila z jedrskim napadom na ZDA, raketnimi napadi na ameriška oporišča v Tihem oceanu ter prekinitvijo komunikacij in obnovo vojne z Južno Korejo.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon se je med obiskom Andore v torek odzval na napoved o zagonu jedrskega reaktorja s pozivom, da je neumnosti sedaj počasi dovolj. »Jedrske grožnje niso igra. Agresivna retorika in vojaško napihovanje podžigata strah in nestabilnost ter povzročata nasprotne ukrepe,« je dejal.

Ukrepi Pentagona so namenjeni tudi pomirjanju zaveznikov

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je pozval Rusijo in Kitajsko, naj uporabita svoj vpliv in prepričata Pjongjang h končanju provokacij. ZDA sicer poleg besed uporabljajo tudi dejanja od napotitve jedrskih bombnikov B-25 in B-2 na vaje blizu Severne Koreje in nazadnje s prerazporeditvijo dveh rušilcev.

»Rušilca Decatur in John McCain sta nameščena za odgovor na grožnjo izstrelkov proti ZDA in proti zaveznikom,"« je dejal tiskovni predstavnik Pentagona George Little. Ukrepi Pentagona so namenjeni tudi pomirjanju zaveznikov - Južne Koreje in Japonske -, da so ZDA zavezane njihovi obrambi pred grožnjami Pjongjanga.

V ZDA sicer še vedno ni pretirane skrbi zaradi nepredvidljivega obnašanja Severne Koreje. Analitiki menijo, da gre za utrjevanje javne podobe novega mladega voditelja in za pritisk na ZDA, da sprejmejo dvostranske pogovore o pomoči v zameno za prekinitev provokacij. Tiskovna predstavnica State Departmenta Victoria Nuland je zadnjo provokacijo Severne Koreje označila za alarmantno, vendar dodala, da je od besed o namenu do izvedbe dolga pot.