Biden se je danes v ukrajinski prestolnici za zaprtimi vrati sestal z začasnim ukrajinskim predsednikom Oleksandrom Turčinovom, nato pa z začasnim premierom Arsenijem Jacenjukom.

V nagovoru poslancem pa je tako prozahodne kot tudi proruske sile pozval k nacionalni enotnosti in sodelovanju pri pripravi nove ustave, ki bi izpolnila pričakovanja vseh Ukrajincev.

Biden je v kijevskim oblastem še zatrdil, da ZDA Ukrajini v luči "ponižujočih groženj in zastrašujočih problemov stoji ob strani", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Obisk ameriškega podpredsednika sledi novim grožnjam ZDA Rusiji z dodatnimi sankcijami, če Moskva ne bo sprejela ukrepov za uresničitev mednarodnega dogovora iz Ženeve. Ta med drugim predvideva razorožitev nezakonitih paravojaških skupin in odpravo zasedb javnih poslopij. Rusija pri tem zahteva, da naj orožje odložijo tudi ukrajinske provladne in nacionalistične skupine. Tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je danes Kijev pozvala k implementaciji ženevskega dogovora.

Rusija tatarskega voditelja izgnala s Krima

Rusija je danes voditelju tatarske skupnosti na Krimu Mustafi Džemilevu za pet let prepovedala vstop na ta polotok, so danes sporočili iz skupščine krimskih Tatarov. A Džemilev je že obljubil, da bo prepoved ignoriral in da se bo vrnil na Krim.

Džemilevu so vročili uradni ukaz, s katerim so mu prepovedali vrnitev na Krim, potem ko je prečkal mejo med polotokom, ki si ga je Rusija prejšnji mesec priključila, in Ukrajino.

Džemilev, sicer poslanec ukrajinskega parlamenta, je prepoved označil kot dokaz, s kako "civilizirano državo imamo opravka".

"Znaki povezav med Rusijo in nekaterimi oboroženimi skrajneži na vzhodu Ukrajine"

Ameriški State Department je v ponedeljek objavil fotografije, za katere trdi, da dokazujejo, da so oboroženi separatisti na vzhodu Ukrajine dejansko pripadniki ruske vojske ali ruskih obveščevalnih služb. Gre za najnovejši ameriški poskus spodbijanja trditev Moskve, da ne podpira proruskih separatistov.

Tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki je zatrdila, da fotografije, ki so jih dobili od ukrajinskih oblasti, dokazujejo, da so oboroženi moški na vzhodu Ukrajine ruski vojaki. Poudarila je še, da isto nakazujejo tudi fotografije mednarodnih medijev kot tudi na družbenem omrežju Twitter, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na njih je videti posameznike in "znake povezav med Rusijo in nekaterimi oboroženimi skrajneži na vzhodu Ukrajine," je dejala Psakijeva in dodala, da so to le najnovejši dokazi vpletenosti Rusije.

Fotografije, ki jih je ukrajinska vlada predala Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), so bile sicer objavljene v ameriškem časniku New York Times in drugih medijih. Na fotografijah naj bi bilo pet različnih ruskih agentov. Na eni fotografiji je bradati vojak ruskih posebnih enot med konfliktom v Gruziji leta 2008 in nato še letos v ukrajinskem Slavjansku, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Težko si je predstavljati, da so zasedbe spontano izvedli proruski aktivisti

Na vzhodu Ukrajine so proruski separatisti zasedli vladna poslopja v najmanj desetih mestih. Poveljnik sil zveze Nato v Evropi Philip Breedlove je nedavno izrazil prepričanje, da si je težko predstavljati, da so tovrstne zasedbe spontano izvedli proruski aktivisti.

Prejšnji teden je ruski predsednik Vladimir Putin prvič priznal, da so bile ruske vojaške sile prisotne na polotoku Krim pred izvedbo referenduma o priključitvi Rusiji, ki je nato uspel. A obenem je zanikal, da bi bili ruski vojaki aktivni na vzhodu Ukrajine.

ZDA in EU Moskvi očitajo, da podžiga nemire na vzhodu Ukrajine ter s tem išče izgovore za posredovanje in priključitve regij na vzhodu Ukrajine, podobno kot v primeru Krima.