Organizacija Zdravniki brez meja (Medecins Sans Frontieres - MSF) so potrdili smrti zaradi kemičnega orožja v Siriji. Iz MSF so sporočili, da so v Siriji zdravili okoli 3600 pacientov z „nevrotoksičnimi simptomi“. 355 jih je umrlo, je danes v Bruslju povedal direktor MSF Bart Janssens. Kot so je dodal, so paciente 21. avgusta, vse v razmaku treh ur, pripeljali v tri bolnišnice na območju Damaska. To je prva uradna potrditev, da je bilo v Siriji uporabljeno kemično orožje.

Kot pravi Janssens, vzorec dogodkov in simptomi, o katerih so poročali, "močno kažejo na množično izpostavljenost nevrotoksičnemu agensu". "Medicinsko osebje v teh ustanovah je zdravnikom MSF posredovalo podrobne podatke glede večjega števila pacientov, ki so prišli s simptomi krčev, pretiranega slinjenja, zoženimi zenicami, zamegljenim vidom in oteženim dihanjem," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnil Janssens.

Nove navedbe o uporabi živčnega plina

Gre za nove navedbe, da je bilo minulo sredo v spopadih na območju vzhodno od Damaska res uporabljen živčni bojni plin, pri čemer naj bi bilo po navedbah upornikov in opozicijskih aktivistov ubitih okoli 1300 ljudi. Sirski uporniki krivdo zavračajo na vladne sile Bašarja al Asada, ti pa nazaj na upornike.

A po drugi strani Asadov režim ne dovoli, da bi na kraju samem te informacije preverili inšpektorji ZN, ki so prišli prejšnjo nedeljo v državo ravno zato, da bi preverili poročila o uporabi kemičnega orožja med zdaj že 29-mesečnim konfliktom v Siriji.

V MSF so sicer opozorili, da ne morejo znanstveno potrditi vzroka simptomov, o katerih so jim poročali sodelavci iz Damaska, prav tako ne morejo ugotoviti, kdo naj bi bil odgovoren za napad s kemičnim orožjem. Pojasnili so, da njihove informacije izvirajo iz treh bolnišnic v Damasku, ki jim zagotavljajo zdravila, medicinsko opremo in tehnično podporo. Fizično pa se iz varnostnih razlogov tudi niso mogli sestati s tamkajšnjim medicinskim osebjem, je pojasnil Janssens.

Napad ni povezan s sredinim pokolom s kemičnim orožjem

"Vojaška enota obkoljuje predel Džobara, kjer so teroristi uporabili kemično orožje," je poročala sirska državna televizija, ki je dodala, da so se vojaki, ki so se poskušali prebiti v ta predel mesta, zadušili. Domnevni napad sicer ni povezan s sredinim pokolom s kemičnim orožjem, ki je po navedbah opozicije ubil več kot 1300 ljudi.

Džobar je predel Damaska, ki je trenutno še v rokah upornikov, vladne sile pa ga želijo ponovno osvojiti. Po poročanju sirske televizije so "izbruhnili spopadi na območju Džobarja, kjer se vojaške enote pripravljajo na pričetek ofenzive za zavzetje območja".

"Veliko vojakov je bilo ranjenih, ko so vdihnili strupene pline, nekateri od njih so v kritičnem stanju," je še navajala televizija.

Za sredin "kemični masaker" res odgovorna sirska vlada?

Medtem pa je francoski zunanji minister Laurent Fabius danes dejal, da vsi znaki kažejo na to, da za sredinim "kemičnim masakrom" na obrobju Damaska stoji sirska vlada.

"Vse nam dostopne informacije nakazujejo na to, da je v bližini Damaska prišlo do kemičnega pokola in da je zanj odgovoren sirski režim," je dejal Fabius med obiskom Zahodnega brega.

Nasprotniki režima sirskega predsednika Bašarja al Asada trdijo, da so vladne sile ubile več kot 1300 ljudi, ko so v sredo uporabile kemično orožje vzhodno od Damaska. Vlada te obtožbe vztrajno zavrača.

Iran se je pri očitkih glede rabe kemičnega orožja postavil na stran sirskega režima, svojega tesnega zaveznika. Predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Abas Arakči je danes dejal, da obstajajo dokazi, da so kemično orožje v sredinem napadu uporabili uporniki.

"Zelo smo zaskrbljeni nad informacijami glede rabe kemičnega orožja v Siriji in strogo obsojamo njegovo rabo," je dejal Arakči.

"Obstajajo dokazi, da so teroristične skupine izvedle ta napad," je še dejal Arakči, ki se je navezoval na domnevni sredin napad.

Ameriška vojska se že pripravlja

ZDA naj bi se po poročanju ameriške televizije CNN pripravljale na vojaški poseg v Siriji in že čakajo na morebitno odločitev predsednika ZDA Baracka Obame. Tudi obrambni minister Chuck Hagel je potrdil, da ZDA premikajo sile za morebitno posredovanje, neimenovan predstavnik Pentagona pa je dodal še, da že imajo seznam ciljev letalskih napadov.

V Sirijo naj bi sicer danes dopotoval visok predstavnik Združenih narodov, da bi posredoval pri hitrejši izvedbi preiskavi trditev sirskih upornikov, da je režim Bašarja al Asada na obrobju Damaska izvedel smrtonosni napad z živčnim plinom, pri čemer naj bi bilo ubitih okoli 1300 ljudi.

Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da je domnevna uporaba kemičnega orožja "velik dogodek za veliko zaskrbljenost", vendar pa je po drugi strani tudi opozoril, da je treba biti previden pred pozivi k uporabi sile.

A ameriška vojska se že pripravlja, če bi se Obama vendarle odločil za posredovanje v Siriji. Obrambni minister ZDA Hagel je na poti v Malezijo novinarjem pojasnil, da Pentagon že premika sile, da bi lahko posredovale, generali pa so tudi že pripravili "nabor možnosti" za predsednika, če bi se odločil za napad, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

ZDA že nameščajo in premeščajo svoje sile

Hagel sicer ni želel pojasniti nobenih podrobnosti o tem, kje in na kakšen način ZDA nameščajo in premeščajo svoje sile, niti na kakšen način naj bi se morebitno posredovanje začelo.

Ameriška mornarica je sicer pred tem napovedala, da bo svojo prisotnost v Sredozemlju okrepila še s četrto vojaško ladjo, ki je oborožena z manevrirnimi raketami. Neimenovani visoki predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva pa je za CNN pojasnil, da so že aktualizirali seznam ciljev za morebiten letalski oz. raketni napad.

Ta konec tedna naj bi se sicer v Beli hiši sestala celotna ekipa svetovalcev ameriškega predsednika za nacionalno varnost. Preučili naj bi položaj v Siriji in možne opcijah posredovanja, vključno z vojaškim, napovedujejo tuje tiskovne agencije.

Iranski predsednik obsodil uporabo kemičnega orožja v Siriji

Iranski predsednik Hasan Rohani je izrazil veliko zaskrbljenost nad domnevno uporabo kemičnega orožja v Siriji, tri dni po tem, ko naj bi bilo uporabljeno v predmestju Damaska, pri čemer naj bi umrlo okoli 1300 ljudi. Kot je poudaril, Iran, ki je bil žrtev kemičnega orožja v času vojne z Irakom, "popolnoma in ostro obsoja rabo kemičnega orožja".

"Trenutna situacija v Siriji in smrti številnih nedolžnih ljudi zaradi kemičnega orožja so zelo zaskrbljujoče," je delaj Rohani glede na navedbe spletne strani iranske vlade.

"Islamska republika Iran, ki je bila v preteklosti žrtev kemičnega orožja, poziva mednarodno skupnost, naj stori vse, da se konča raba tovrstnega orožja vsepovsod po svetu," je zahteval Rohani. V času vojne med Irakom in Iranom med letoma 1980 in 1988 so iraški napadi s kemičnim orožjem ubili več tisoč Irancev, predvsem civilistov.

Iranski predsednik se sicer ni opredelil, kdo bi lahko bil odgovoren za napad v Siriji, a iransko zunanje ministrstvo je zavrnilo trditve, da je sirski režim, sicer trdni zaveznik Irana, uporabil kemično orožje. Zatrdilo je, da bi bili lahko odgovorni uporniki, če bi se raba tovrstnega orožja dokazala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sirska opozicija obtožuje sirsko vlado, da je v napadu s kemičnim orožjem v sredo ubila več kot 1300 ljudi. Sirski režim obtožbe zavrača.