Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je zatrdil, da so vrata Iranu za diplomatsko rešitev še naprej odprta, vendar se mora Teheran zavedati, da je čas omejen. »Če bo Iran vztrajal na dosedanji poti, ne sme dvomiti, da bodo posledice vse večje,« je dejal Carney.

ZDA so prepričane, da je iranski jedrski program namenjen pridobitvi orožja, Iran pa trdi, da je program povsem miroljuben.

Obama je uvedel sankcije proti vsem podjetjem ali posameznikom, ki kupujejo, prodajajo ali imajo na računu večjo vsoto v iranskih rialih. Kolikšna je ta vsota, Bela hiša ni pojasnila, vendar gre za to, da bo rial postal neuporaben zunaj Irana.

Rial je od začetka leta 2012 devalviral že za 50 odstotkov in Washington trdi, da gre za posledico sankcij.

Sankcije bodo doživeli tudi vsi, ki poslujejo z iransko avtomobilsko industrijo, ki je po trditvah Bele hiše velik vir dohodka za državo.

Bela hiša sicer zanika, da so sankcije povezane z bližajočimi se predsedniškimi volitvami v Iranu. Na volitvah 14. junija je favorit za zmago glavni jedrski pogajalec Said Džalili.

Ob tem je ameriško finančno ministrstvo danes sporočilo, da je uvedlo sankcije proti mreži navideznih družb pod nadzorom iranskih voditeljev. Ta mreža s kratico EIKO naj bi imela pod seboj 37 hčerinskih družb, ki delajo v korist iranskih voditeljev, njihov glavni namen v zadnjih letih pa je, da se izognejo mednarodnim sankcijam.

EIKO deluje skozi dva holdinga, to je Podjetje za gospodarski razvoj Tadbir in TEACO. Tadbir ima investicije v bančnem, gradbenem in energetskem sektorju, TEACO pa naj bi pral denar skozi Evropo, Južno Afriko in Združene arabske emirate. Člane upravnega odbora naj bi imenoval EIKO, torej iranske oblasti.