Po zadnjih uradnih številkah naj bi v obdobju od leta 2006 do danes umrlo kar 70.000 ljudi, vključno z morilci, pripadniki varnostnih sil in številnimi nedolžnimi civilisti. Toda duhovniki trdijo, da problem ni le v številkah, ampak v nasilnem načinu ubijanja. V zadnjih letih ni bilo v številnih predelih Mehike prav nič nenavadno, da so otroci na ulicah na poti v šolo našli iznakažena trupla. Prav tako ni bilo nenavadno, da so se javni avtobusi vozili čez mostove, s katerih so visela hudo trpinčena trupla. Šlo je za prizore kot iz pekla. »Prepričani smo, da za vsem tem zlom stoji krivec in njegovo ime je satan. Bog si želi, da se satanu upremo,« pravi duhovnik in izganjalec hudiča Carlos Triana iz Ciudada de Mexica. »Tako kot verjamemo, da je v ozadju Adolfa Hitlerja stal hudič, ki ga je obsedel in ga vodil, verjamemo, da hudič stoji tudi v ozadju narkokartelov,« dodaja.

Mehiški izganjalci hudiča trdijo, da je velika potreba po njihovih storitvah

Nekateri so celo tako zasedeni, da ne sprejemajo več novih primerov in morajo izganjanje opravljati skoraj vsak dan. »To se prej ni dogajalo,« pravi duhovnik Francisco Bautista, ki je prav tako izganjalec hudiča v Ciudadu de Mexicu. Pojasni, da večina primerov zahteva blažjo obliko izganjanja, ki jo imenujejo molitve osvobajanja, učinkovita pa je v primerih, ko človek še vedno nadzoruje vsaj del svojega uma in telesa. Po mnenju Bautiste je povečano povpraševanje po izganjanju hudiča posledica vse večjega števila Mehičanov, ki se pridružujejo kultu Santa Muerte (sveta smrt). Ocenjujejo, da ima kult, katerega pripadniki častijo okostnjaka v poročni obleki in s koso v roki, približno osem milijonov sledilcev v Mehiki in še več med mehiškimi izseljenci v Srednji Ameriki, ZDA in Kanadi.

Kriv naj bi bil kult svete smrti

»Kultu sledijo tudi številni preprodajalci drog, ki se priporočajo za pomoč pri tem, da se izognejo aretacijam in da kar se da veliko zaslužijo,« pravi Bautista in dodaja, da v zameno ponujajo človeške žrtve. »Prav to naj bi povečalo nasilje v Mehiki,« je prepričan duhovnik. Še eden od razlogov za povečanje povpraševanja po izganjalcih je dekriminalizacija splava v Ciudadu de Mexicu leta 2007. »Oba, tako kult kot splav, sta dala zlobnim duhovom zagon v tej državi. Obe stvari sta tesno povezani. Mehiko so preplavili zli duhovi, ker smo odprli svoja vrata smrti,« vztraja. Presenetljivo je, koliko Mehičanov verjame v kult svete smrti, in hkrati je presenetljivo, koliko jih verjame, tako kot duhovnika Triana in Bautista, da so v državi na delu zli duhovi in satan.

Jezus in Marija jih ne ščitita pred sovražniki

Največ povpraševanja po izganjalcih hudiča je na severu Mehike, kjer se zadnjih sedem let mehiška vojska bojuje z močno oboroženimi in bogatimi narkokarteli. Vzporedno z vojsko se bojujejo tudi duhovniki, ki se ukvarjajo predvsem z zli duhovi. Eden takih je duhovnik Ernesto Caro, ki deluje v Monterreyju, v mestu, ki se spopada s pogostimi strelskimi obračuni in ugrabitvami. »Skoraj vsi preprodajalci drog, če ne vsi, in ljudje, ki so krivi za te grozljive umore, so zavezani sveti smrti,« dodaja. In zakaj je sveta smrt postala tako pogosta v narkokartelih? Ker ti ljudje trdijo, da jim Jezus ali devica Marija niso mogli dati tega, za kar so prosili. Prosili so za zaščito pred vojaki, policijo in njihovimi sovražniki.

Vsakršna pomoč bi prišla prav

Nekdanji predsednik je leta 2006 začel ofenzivo proti narkokartelom in na najhuje prizadeta območja poslal vojsko. »Začel je vojno proti njim in začel je vojno proti kultu, za pomoč pa je prosil tudi Cerkev,« pravi oče Ernesto Caro. »Cerkev ne bo šla na televizijo in rekla: Poglejte, menimo, da si bo Mehika opomogla, če bomo izvajali izganjanja hudiča, ki stoji za vsem tem. Biti moramo diskretni, sicer bomo deležni posmehovanja,« dodaja oče Triana. Ali lahko izganjanje hudiča pomaga zmanjšati nasilje, je vprašanje, se pa Mehika pomoči, ki bi v državo prinesla nekaj miru, verjetno ne bi branila. sal, agencije