Ratko Mladić je ponovil, da haaškega sodišča ne priznava, zaradi česar pred njim tudi ne more pričati. Poudaril je, da to ni sodišče pravice, temveč sodišče satana. Dodal je še, da sodišče nanj izvaja pritisk. Predsedniku sodišča O-gonu Kwonu je dejal: »Vseeno mi je za vse vaše pozive in lažne obtožbe.«

Potem se je spomnil, da je v celici pozabil zobno protezo, zaradi česar so zaslišanje začasno prekinili.

Uveljavljal pravico do molka

Karadžić je Mladiću postavil nekaj vprašanj: kakšni so bili vojaški nazivi, ki jih je imel v svoji karieri; ali ga je Mladić ustno ali pisno kdajkoli obvestil, da so streljali na ljudi v Srebrenici; ali je katerikoli od njiju vedel, kaj se dogaja v Sarajevu; kaj so bili razlogi za napade v Sarajevu ter ali je med njima kadarkoli obstajal dogovor ali razumevanje, da se preganja Hrvate in muslimane, ki so živeli na območju pod nadzorom srbskih sil.

Mladić je na vsa vprašanja odgovoril isto: da po nasvetu odvetnikov ne bo pričal, saj je ogroženo njegovo zdravstveno stanje, poleg tega pa se lahko tudi inkriminira – zato bo uveljavljal pravico do molka. Mladić se je sicer večkrat razburil, saj mu tribunal ni dovolil prebrati sedem strani na roko napisanih mislih, kjer naj bi bili odgovori na vsa vprašanja.

Ob odhodu iz sodne dvorane je Mladić še poudaril, da je današnje dogajanje ponoven dokaz, da to ljudem sodi, ker so Srbi.

Luknje v spominu

Mladićev odvetnik je na začetku zaslišanja povedal, da Mladić zaradi slabega zdravstvenega stanja ne more pričati. Po njegovem zaradi izredno slabega spomina ni primeren za pričo, zaradi kapi in drugih zdravstvenih razlogov pa naj bi imel tudi luknje v spominu. Povedal je, da sta dva zdravstvena strokovnjaka odločila, da bi lahko zaradi stresa doživel napad. Odvetnik tako meni, da haaški tribunal krši njegove osnovne pravice, če ga sili pričati.

Odvetnik Lukič je tako sodišče prosil, naj za njegovega varovanca še enkrat odredi zdravstveni pregled, saj da zaradi slabega zdravja ne more ne sam prebrati dokumentov, prav tako pa jih z odvetnikom ne more analizirati. Poleg tega se ne more za dlje časa osredotočiti na eno stvar.

Noče se inkriminirati

Karadžić je zahtevo za pričanje Mladića vložil 18. aprila lani, potem ko je Mladić zavrnil možnost prostovoljnega pričanja na sojenju.

Odvetnik je danes ponovil, da je Mladićeva obtožnica skoraj identična Karadžićevi, kar bi pomenilo, da bi kot priča na njegovem sojenju inkriminiral tudi sebe – zato se sklicuje na pravico, pri čemer se je skliceval na statut sodišča, po katerem obtožencu ni potrebno »pričati proti samemu sebi ali priznati krivde« (to je sicer storil že 14. maja lani).

Prizivni senat haaškega sodišča je kljub temu nato 11. decembra lani odločil, da je Mladić dolžan pričati.

Pričanje bo trajalo tako dolgo, dokler bo treba

Pričanje 71-letnega Mladića naj bi trajalo tako dolgo, dokler bo potrebno. V skladu s pravili sodišča pa lahko zavrne odgovor na vprašanja, če bi odgovor zanj pomenil inkriminacijo.

Tako Karadžiću kot Mladiću na sodišču v Haagu sodijo zaradi vojnih zločinov, zločinov proti človečnosti in genocida med vojno v BiH, tudi genocida najmanj 8000 Bošnjakov v Srebrenici julija 1995.

Karadžića so aretirali v Beogradu julija 2008, Mladića pa maja 2011 v eni od vojvodinskih vasi. Haaško sodišče računa, da bi obsodbo Karadžiću izrekli oktobra 2015, Mladiću pa konec leta 2016.