Na tovrsten način sta se zaščitila žvižgača Julian Assange in Edward Snowden, saj bodo gesla, potrebna za odprtje datotek, v javnost prišla le v primeru, da se njima kaj zgodi, poroča International Businsess Time. Sicer pa nihče ne more z gotovostjo trditi, da datoteke dejansko vsebujejo občutljive informacije.

Spomnimo, organizacija WikiLeaks je postala znana po vsem svetu leta 2006, ko je objavila posnetek, v katerem ameriški helikopter strelja na iraške novinarje. Od takrat so objavili na stotine dokumentov, ki so bili sicer strogo zaupni.

Assange že dobro leto na ekvadorskem veleposlaništvu

Vodja Wikileaksa Julian Assange se od sredine lanskega leta nahaja na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu. Ekvador mu je dal politični azil, vendar pa Snowden ne more zapustiti območja veleposlaništva, saj ga bodo britanske oblasti sicer izročile Švedski.

Spomnimo: Ameriškega vojaka Bradleya Manninga, ki je Wikileaksu posredoval zaupne dokumente ameriške vlade, je vojaška sodnica 20. julija spoznala za krivega v 19 od 21 točk obtožnice, od tega v petih točkah kršitve zakona proti vohunjenju. Zdaj Manning čaka še na izrek kazni, grozi mu do 90 let zapora.

Edward Snowden pa je trenutno v Rusiji, ki mu je pred kratkim podelila enoletni azil, potem ko je na mednarodnem letališču preživel več kot mesec dni. ZDA zdaj od Rusije zahtevajo njegovo izročitev, ker je izdal zaupne informacije, ko je kot pogodbenik delal za ameriško agencijo za nacionalno varnost (NSA).