Kanada bo najbolj prizadetim državam dobavila eksperimentalno cepivo

Kanadski minister za zdravje Rona Ambrose je medtem sporočil, da bo Kanada preko Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) najbolj prizadetim afriškim državam dobavila od 800 do 1000 doz eksperimentalnega cepiva VSV-EBOV proti eboli, ki je pokazalo dobre rezultate pri testiranju na živalih, a ni bilo še nikoli testirano na ljudeh.

Za to so se odločili po tem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v torek sporočila, da je uporaba eksperimentalnih zdravil in cepiv pri bolnikih, okuženih s smrtonosnim virusom ebole, etična.

Prizadete države prav tako pričakujejo pošiljko do 1000 doz eksperimentalnega zdravila ZMapp iz ZDA, ki je dvignilo upanje, da bodo lahko z njim rešili stotine okuženih s to boleznijo.

Učinkovitost zdravila daleč od preverjene

Ameriški farmacevt Mapp Biopharmaceutical, ki stoji za serumom ZMapp, je v regijo že poslal vse zaloge zdravila, ki so jih imeli. Obenem so izpostavili, da je učinkovitost zdravila daleč od preverjene in da so njegove zaloge izjemno omejene. A kot kaže, ima ZMapp pozitivne učinke na dva Američana, ki sta se z ebolo okužila v Liberiji.

WHO je medtem v sredo Kenijo označila kot državo z visokim tveganjem za širjenje ebole. V to državo na vzhodu Afrike bi virus lahko prišel zlasti zaradi številnih letal iz zahodne Afrike, ki pristajajo v Nairobiju, opozarja WHO.

Na zahodu Afrike pa je bilo odpovedanih več letov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. S ciljem omejiti širjenje okužb je Gambija odpovedala vse lete iz Gvineje, Liberije in Sierre Leone.