EU je namreč po aferi norih krav že uvedla obvezno označevanje izvora države pri surovem govejem mesu, za predelane mesne izdelke pa to pravilo ne velja, temveč zadostuje navedba vrste mesa.

Uvedli bi tudi teste DNK

Da EU razmišlja o uvedbi obvezne oznake izvora tudi za predelane izdelke, je pred sestankom nakazal evropski komisar za zdravje Tonio Borg. »Nekatere države so za, druge menijo, da je to preveč zapleteno. Razmišljamo o tem in čakamo na ocene posledic takšnega ukrepa,« je pojasnil Borg.

Tudi irski kmetijski minister Simon Coveney, ki je v imenu predsedstva sklical današnji sestanek, si želi izboljšanja evropskega sistema označevanja predelane hrane, vključno z uvedbo testov DNK, ki na primer na Irskem že obstajajo, v vsej EU.

Da so konjsko meso prodajali kot goveje, je nesprejemljivo

Prav tako se je za obvezno označbo izvora mesa v predelanih izdelkih in za uvedbo testiranja DNK za predelane mesne izdelke v vseh članicah unije zavzel britanski minister za prehrano Owen Paterson.

Sestanka se udeležuje komisar Borg in osem članic EU. Poleg predsedujoče Irske in Velike Britanije še Francija, Luksemburg, Romunija, Švedska, Poljska, Irska in Nemčija.

»Želimo odprto in iskreno razpravo o tem, kako se lahko odzovemo na to goljufijo,« je še povedal Coveney ob prihodu na sestanek. »Konjsko meso se je prodajalo kot goveje. To je absolutno nesprejemljivo,« je poudaril.

Omajano zaupanje evropskih potrošnikov

Afera z lazanjami, ki so bile označene kot goveje, a je bilo v njih konjsko meso, je po njegovih besedah občutno omajala zaupanje evropskih potrošnikov v prehrambeno verigo v EU.

Komisar Borg je sicer pred sestankom poudaril, da je sistem EU za zagotavljanje varne hrane eden najboljših na svetu, ter izrazil upanje, da bodo nacionalne oblasti kmalu našle krivce za afero.

Afera se sicer hitro širi, danes je dosegla tudi Nemčijo. Nemške oblasti preverjajo prve sumljive lazanje, in sicer na podlagi namiga, ki so ga dobile od Luksemburga preko evropskega sistema obveščanja.

Meso naj bi prišlo iz Romunije

Komisija je za petek sklicala tudi izredni sestanek stalnega odbora za prehranjevalno verigo, na katerem bodo o aferi in ukrepanju razpravljale vse članice unije, preden bo 25. februarja zadeva tudi na dnevnem redu rednega zasedanja kmetijskih ministrov EU.

Afera, ki osvetljuje kompleksnost prehrambene verige v EU, je izbruhnila v Veliki Britaniji. Sporne lazanje sta proizvedla švedsko in francosko podjetje Findus in Comigel. Meso pa naj bi prišlo iz Romunije prek francoskega dobavitelja Spanghero in še nekaj vmesnih postaj.