Protestniki se bodo na parkiriščih pred verigami restavracij s hitro prehrano zbrali 15. maja. Udeležili naj bi se ga zaposleni v restavracijah McDonald's, Burger King, Wendy's in KFC.

Zahtevajo ustrezno plačilo za svoje delo

Omenjene verige, pravijo organizatorji, slonijo na zaposlenih za določen čas, ki jim ni treba plačati nadur, zdravstvenega zavarovanja ali drugih prispevkov. Zaposleni pa iz tedna v teden ne vejo niti koliko ur dela bodo morali opraviti.

Prvo oznanilo bližajočega protesta se je zgodilo v sredo v New Yorku, kjer so za mizo skupaj sedli zaposleni in vodje sindikatov. Skupaj so se dogovorili, kako razširiti gibanje, ki se je začelo novembra leta 2012, ko je stavkalo 200 zaposlenih v restavracijah v New Yorku. Sledilo jim je več tisoč zaposlenih v drugih državah po svetu, zahtevali pa so ustrezno plačilo za svoje delo.

»Ne bomo se nehali boriti, dokler nam ne prisluhnejo«

»Čudovito je, da je naš boj za 15 dolarjev na uro uspelo navdihniti toliko delavcev po svetu,« je dejala Ashley Cathey, zaposlena v restavraciji McDonald's v Memphisu. »Dobičkonosna industrija hitre prehrane mora vedeti, da se ne bomo nehali boriti, dokler nam ne bodo prisluhnili,« je še dodala.

Nekateri zaposleni se bodo protestov udeležili zaradi sočustvovanja z zaposlenimi v Združenih državah Amerike. Loiuse Marie Rantzau, zaposlena v McDonald'su na Danskem, je za USA Today pojasnila, da zasluži 21 dolarjev na uro, zato je bila presenečena, ko je slišala, da njeni kolegi iz ZDA zaslužijo samo po 15 dolarjev.