Dan po predsedniških volitvah, ki naj bi pomenile uvod v stabilizacijo razmer v Ukrajini, se je v Donecku razvnela prava vojna. Militantni separatisti so zavzeli tamkajšnje mednarodno letališče in ustavili ves promet, ukrajinska vojska pa je na njih izvedla letalski napad in helikopterski desant. Raketirali so nedavno zgrajen terminal in tudi letališko stezo, letališče, poimenovano po Sergeju Prokofjevu, pa je po navedbah tujih poročevalcev ovil črn dim. Bitka je trajala tri ure in je bila očitno del ostre vojaške akcije, ki jo je na novo izvoljeni predsednik Petro Porošenko obljubil v boju s teroristi takoj po objavi izidov vzporednih volitev in še pred dejanskim prevzemom dolžnosti, saj se bo v predsedniško palačo vselil šele prihodnji mesec. Po še neuradnih izidih je sicer prejel nekoliko manj glasov, kot so mu jih pripisale vzporedne volitve, a je s 53,7-odstotno podporo absolutni zmagovalec volitev z zelo okrnjeno udeležbo na ukrajinskem vzhodu in brez volitev na Krimu.

Jasno sporočilo Moskvi

Opazovalci so včerajšnji hiter vojaški odgovor na zasedbo letališča v Donecku razlagali kot jasno sporočilo Moskvi, ki je po nedeljskih volitvah dala vedeti, da je pripravljena na dialog s Porošenkom, a hkrati zahtevala, da Kijev ustavi vojaška posredovanja na separatističnem vzhodu. Akcijo so sprožile začasne oblasti, a zagotovo ne brez vednosti novega predsednika, ki je v svojih prvih izjavah po izvolitvi dejal, da se je pripravljen pogovarjati z vsakomer med separatisti, le s tistimi ne, ki so prijeli za orožje. Dodal je tudi, da obračuna s temi »teroristi« ne namerava voditi več mesecev in spremeniti ukrajinski vzhod v Somalijo, ampak bo ta obračun »stvar ur«. Pri tem se nedvomno zaveda, da brez dialoga z Moskvo rešitev ni možna, zato je že napovedal, da se bo po predvidenih srečanjih z ameriškim predsednikom Obamo, ki združuje slovesnosti ob 70. obletnici izkrcanja v Normandiji z evropsko turnejo, že junija sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Analitiki Porošenku kot političnemu veteranu, ki je bil na visokih položajih tako v proruskih kot protiruskih vladah v Kijevu, pripisujejo dovolj pragmatičnosti za gradnjo porušenih notranjih in zunanjih ukrajinskih mostov, ko gre za odnose z Rusijo. Pripravljenost slednje za dialog s Porošenkom, potem ko je zvečine zavračala stike z zanjo nelegitimnimi začasnimi oblastmi v Kijevu po padcu Janukoviča, je včeraj poudaril tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Slednji pa si je pri tem pustil odprta vrata za morebitno kasnejše izpodbijanje volitev zaradi izrednih razmer na ukrajinskem vzhodu.

Kljub težavam legitimne volitve

Porošenko, ki so mu ustavne spremembe v primerjavi z Janukovičem zmanjšale pristojnosti, je tudi dejal, da nima namena zamenjati predsednika začasne vlade Arsenija Jacenjuka, ki prihaja iz stranke njegove tekmice na volitvah Julije Timošenko. Mednarodni opazovalci so medtem ocenili, da so nedeljske volitve zvečine potekale v skladu z demokratičnimi zavezami, in s tem potrdili legitimnost njegove izvolitve. Pri tem niso spregledali težav na vzhodu države, kjer so oborožene skupine prisilno zaprle več volišč, grozile volilnim komisijam in zasegle volilno gradivo, kot tudi tega, da je ostal Krim siva lisa na volilnem zemljevidu. Tudi evropska komisija je včeraj pohvalila uspešne volitve v Ukrajini, pri čemer sta predsednik komisije Jose Manuel Barroso in predsednik evropskega sveta Herman Van Rompuy pozdravila pripravljenost Rusije za pogovore z novim predsednikom.

Oglasil se je tudi v začetku leta odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, ki se je pred sodnim pregonom zatekel v Rusijo. V svoji izjavi je zapisal, da spoštuje izide nedeljskih volitev, ki so potekale v »najhujših trenutkih naše domovine«, obregnil pa se je ob njihovo veljavnost, ker so bile okrnjene na vzhodu države, kjer so »številni prebivalci ponižani zaradi nelegitimne oblasti iz vojaškega udara«.

Ob Porošenkovi zmagi je včeraj v svetu odmeval tudi uspeh nekdanjega profesionalnega boksarja Vitalija Klička, ki mu je po dveh neuspelih poskusih tokrat v prvem krogu uspel vzpon na županski položaj v Kijevu. Kličko se je umaknil iz predsedniške tekme, da bi dal prednost prav nedeljskemu zmagovalcu.