K današnjemu še zadnjemu neposrednemu srečanju sprtih strani v okviru drugega kroga pogajanj v Ženevi je pozval posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi. A opazovalci so sumili, da je bil namen srečanja zgolj ustvarjanje vtisa, da drugi krog vendarle ni bil popoln polom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nepripravljenost sirske vlade, da se pogovarja o oblikovanju prehodne vlade

A ne glede na današnje srečanje je Brahimi moral priznati, da se je drugi krog pogajanj končal brez napredka in da niso uspeli doreči niti datuma za naslednji krog pogovorov, za kar se je posrednik ZN tudi opravičil.

»Menim, da je bolje, da sedaj obe strani dobro premislita o svojih odgovornostih in se odločita, ali želita, da se ta proces nadaljuje ali ne,« je Brahimi povedal novinarjem v Ženevi. Dodal je, da je bilo glavno jabolko spora nepripravljenost sirske vlade, da se pogovarja o oblikovanju prehodne vlade.

Mirovni pogovori v slepi ulici

Mirovni pogovori so namreč zašli v slepo ulico, ker je opozicija zahtevala, da se v ospredje postavi oblikovanje prehodne sirske vlade, ki bi prekinila spopade in državo popeljala do volitev, režimska stran pa o tem ni želela niti slišati in je na dnevni red skušala postaviti boj proti terorizmu, ki ga očitajo upornikom.

Medtem se je v sirski kaos ponovno vmešal predsednik ZDA z obljubo, da bo znova okrepil pritisk na Asada. Po srečanju z jordanskim kraljem Abdulahom II. v ameriškem Palm Springsu v petek zvečer po lokalnem času je namreč Obama dejal, da sta skupaj prišla do sklepa, da ne morejo zgolj reševati simptomov sirske krize, ampak se je treba lotiti osnovnega problema - Asadovega režima, ki ne dela za dobrobit svojih ljudi.

Politična tranzicija v regiji

»Potrebovali bomo politično tranzicijo v regiji. Ne pričakujemo, da bomo to vprašanje rešili v kratkem času, prvi koraki pa bodo usmerjeni predvsem v reševanje humanitarne krize,« je dejal Obama. »A obstajajo vmesni koraki, ki jih lahko naredimo, da povečamo pritisk na Asadov režim. Še naprej bomo tudi sodelovali z vsemi stranmi, da dosežemo napredek pri diplomatski rešitvi,« je še dodal, ni pa razkril, kaj bi ti koraki lahko zajemali.

Na srečanju z Abdulahom so bili sicer v ospredju pozornosti predvsem sirski begunci, ki so pred prelivanjem krvi zbežali iz domovine v sosednjo Jordanijo. Obama je kralju obljubil finančno pomoč pri oskrbi teh beguncev, katerih število je naraslo že na 600.000, poroča francoska tiskovna agencija AFP.