Evropske države so se znova ogorčeno in z zaskrbljenostjo odzvale na domnevni napad sirske vojske s kemičnim orožjem. Francija grozi z uporabo sile, Velika Britanija je obsodila »morilsko in barbarsko naravo« režima sirskega predsednika Bašarja Al Asada. Sirski uporniki so režimske sile obtožili, da so v sredo ob raketnih napadih na vzhodnem obrobju Damaska uporabile kemično orožje. »Če bo to dokazano, je francosko stališče, da mora priti do reakcije, ki bi lahko potekala v obliki odgovora s silo,« je poudaril francoski zunanji minister Laurent Fabius.

Nedokončan stavek

Fabius je sicer zavrnil možnost, da bi v Sirijo poslali vojake, saj naj bi bilo to »nemogoče«. A je dodal, da v primeru potrditve napada »ni mogoče nadaljevati brez reakcije tistih, ki verjamejo v mednarodno pravo«. »Če Varnostni svet ZN ne more sprejeti odločitve, morajo biti v tem trenutku odločitve sprejeti drugače. Kako? Ne bi nadaljeval...,« je še dejal Fabius televizijskemu novinarju, ki pa je njegov nedorečeni stavek sam zaključil: »...s silo, to pa pomeni samo uporaba orožja in vojske!«

Oster je bil tudi britanski zunanji minister William Hague, ki je izrazil upanje, da bo napad s kemičnim orožjem »zbudil« podpornike Al Asadovega režima in jih prepričal o njegovi pravi naravi. »Upam, da se nam bodo pridružile vse članice Varnostnega sveta ZN,« je dodal ob tem. Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je medtem danes ocenil, da je režim v Damasku prestopil »rdečo črto«, ter pozval k mednarodnemu odzivu. »Mednarodno skupnost pozivamo, naj v situaciji, kjer je bila že davno prečkana rdeča črta, posredujejo, kakor hitro je mogoče,« je Davutoglu dejal v Berlinu po pogovorih z nemškim kolegom Guidom Westerwellejem. Davutoglu je opozoril na odlašanje v VS ZN. Po njegovem mnenju bi bilo nujno sprejeti sankcije, saj bi bilo to svarilo Siriji. »Če se ne bomo odzvali odločno, bodo sledili še hujši masakri,« je prepričan. Westerwelle je na drugi strani spomnil, da poročila o kemičnem napadu niso potrjena. »A če bi bila potrjena, bi bilo to pošastno,« je dodal.

Pred vrati strokovnjakov

Westerwelle pa ni edini, ki ni želel prehitro sklepati in kazati s prstom na krivca. Številni analitiki namreč opozarjajo, da je v celotni tragediji kar nekaj nelogičnosti. Brutalnost Al Asadovih vojščakov ni vprašljiva, toda ali je sirski politični in vojaški vrh res povsem izgubil razsodnost, da ukaže napad s kemičnim orožjem ravno v trenutku, ko je v Damask prispela skupina strokovnjakov, ki naj razišče utemeljenost prejšnjih obtožb o uporabi kemičnega orožja na drugih lokacijah; da uporabi kemično orožje samo 15 kilometrov stran od hotela, v katerem so se namestili tuji strokovnjaki? Sirski režim seveda lahko zavlačuje z ogledom kraja predvčerajšnjega napada in odlaša prihod strokovnjakov z izgovorom, da jim ne more zagotoviti varnosti. A gre za dokaj tvegano igro. Na drugi strani, tudi med uporniki je nekaj skrajnih skupin, za katere analitiki na temelju dosedanjih primerov pravijo, da so sposobni sami povzročiti takšno tragedijo med svojimi ljudmi, da bi še bolj očrnili Al Asadov režim.