Lecointre je sicer evropske države pozval, naj poleg vojakov zagotovijo tudi vojaško opremo. Mali najbolj nujno potrebuje orožje, vozila in komunikacijske naprave. Po njegovih besedah je vlaganje v Mali tudi način počastitve spomina na francoske vojake, ki so v posredovanju francoske vojske v Maliju izgubili življenje.

Po lanskem državnem udaru v Maliju, v katerem je vojaška hunta strmoglavila nekdanjega predsednika AmadouaToumanija Toureja, je etnična skupina puščavskih Tuaregov zavzela sever države, od koder pa so jih nato pregnali islamisti. Ko so oboroženi skrajneži sprožili ofenzivo proti jugu, se je Francija na prošnjo malijskih oblasti januarja odločila za posredovanje.

Po navedbah malijske vojske je bilo od začetka francoskega posredovanja v Maliju 11. januarja ubitih okoli 600 islamistov, umrlo pa je tudi 63 malijskih in pet francoskih vojakov ter po en vojak iz Toga in Burkine Faso.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je Varnostnemu svetu ZN predlagal, da bi v Mali poslali 11.200 vojakov za mirovne sile, vzporedno z mirovno misijo pa bi morala potekati vojaška operacija proti islamskim skrajnežem.