Župan Bandić, še 15 ljudi ter dve podjetji so osumljeni več kaznivih dejanj, s katerimi naj bi mestu Zagreb povzročili škodo v višini 20 milijonov kun (2,6 milijona evrov). Med drugim so osumljeni zlorabe položaja, utaje davkov in carin ter trgovanja z vplivom.

Pripor za 12 oseb

Za 12 oseb so določili preiskovalni pripor, štirim pa so dovolili, da se branijo s prostosti. Med njimi sta tudi edini ženski, ki sta bili prijeti v nedeljo. Obe sta zaposleni v mestni upravi na oddelku za premoženjske in pravne posle.

Tudi solastnik podjetja za reciklažo odpadkov Cios Petar Pripuz ter vodja Bandićevega urada Miro Laco bosta lahko zapustila pripor potem ko bosta pravnomočno sprejeti njihovi varščini. Uskok ima pravico pritožbe na odločitev o izpustitvi na podlagi varščine.

Pripuz je ponudil 7,5 milijona kun (približno milijon evrov), je po torkovi večurni obravnavi na županijskem sodišču za hrvaške medije dejal njegov odvetnik Anto Nobilo. Sodnik je sprejel tudi 100.000 kun (13.300 evrov) varščine Laca, je poročala hrvaška televizija.

Bandić ne bo odstopil z mesta župana

Preiskovalni sodnik je večini določil pripor zaradi nevarnosti ponovitve kaznivega dejanja in nevarnosti vpliva na priče. Osumljence so v pripor v zagrebški soseski Remetinec prepeljali v torek nekaj po 21. uri.

Bandićev odvetnik Krešimir Krsnik je napovedal pritožbo na odločitev preiskovalnega sodnika in je znova zatrdil, da gre za »političen proces, ker je župan Bandić politična oseba«. Poudaril je, da Bandić ne bo odstopil s položaja zagrebškega župana.

Namestnica direktorja Uskoka Ksenija Krizman je trditve odvetnikov osumljencev o vplivih politike na državno tožilstvo v torek zvečer zavrnila kot smešne. Dejala je, da so zahtevali tudi blokado premoženja osumljencev ter napovedala, da nameravajo zaslišati 270 prič.

Dolgotrajna preiskava gre v več smeri

Uskok je v torek objavil podrobnosti o razlogih za nedeljske aretacije Bandića in več vodilnih članov zagrebške mestne uprave in mestnega komunalnega podjetja Zagrebački holding ter direktorjev dveh podjetij. Preiskava v eni največjih korupcijskih afer na Hrvaškem je potekala dlje časa in gre v več smeri.

Vse smeri pa združuje dolgoletni zagrebški župan, ki je prvoosumljenec po vseh točkah. Različna kazniva dejanja naj bi potekala od leta 2006 do 2014. Medtem naj bi na po trditvah tožilstva oškodoval mesto in državo za približno 20 milijonov kun.

V eni izmed celic v Remetincu je tudi nekdanji hrvaški premier in predsednik HDZ Ivo Sanader, ki je bil junija pravnomočno obsojen 8,5 let zapora v združeni obtožnici dveh primerov korupcije.