Kardinal O'Brien je prejšnji teden opozoril nase, ko se je javno zavzemal za to, da bi novi papež sprostil celibat in katoliškim duhovnikom, ki to želijo, dovolil poroke in imeti družine in otroke – kot je dovoljeno v anglikanski cerkvi, ki ji načelno pripada sedemintrideset milijonov Otočanov. To je bil njegov zavestni kardinalski labodji spev, saj je včeraj prišlo na dan, da je papež Bendikt XVI. že 18. februarja, sedem dni po tistem, ko je sam sporočil, da bo odstopil s papeškega prestola, sprejel O'Brienovo prošnjo po odstopu.

Neprimerna dejanja z duhovniki

O'Brien je odstopil samo dober mesec dni pred predvideno upokojitvijo – upokojil naj bi se sredi marca, ko bo star 75 let. Domnevno zaradi starosti in občasno ne najboljšega zdravja. Zdaj je odstopil pod pritiskom trditev medijev o »neprimernih dejanjih« do duhovnikov v osemdesetih letih. Gre za obtožbe (do zdaj) treh aktivnih in enega nekdanjega duhovnika, da jih je spravil v neprimerna (beri: homoseksualna) dejanja, ki jih kardinal zanika. Nekdanji duhovnik pravi, da se mu je O'Brien »neprimerno približal« leta 1980, ko je bil semeniščnik in da je zapustil Cerkev, ko je O'Brien postal škof. Trojica aktivnih duhovnikov pa govori: eden o neprimernem kontaktu, drugi o nezaželenem vedenju po popivanju pozno v noč in tretji spet o neprimernem kontaktu, po katerem sta molila pozno v noč. To, kar naj bi se dogajalo s tretjim in četrtim, naj bi se dogajalo že potem, ko je postal kardinal, kar je postal leta 2003.

O'Brien se je v odstopni izjavi opravičil vsem ljudem, ki jih je pustil na cedilu in dodal, da ne želi, da bi njegov kontroverzni odstop zasenčil volitve novega papeža. Angleški in valižanski katoliki sicer imajo svojega kardinala, westminstrskega nadškofa Cormaca Murphyja - O'Connorja, ki se bo udeleževal predkonklavskih zasedanj, ne bo imel glasovalne pravice, ker ima osemdeset let, osemdeset in več let stari kardinali pa nimajo glasovalne pravice pri volitvah papeža.

Hud udarec za Katoliško cerkev

O'Brienov odstop je ne oziraje se na njegova zanikanja obtožb, ki jih je razkril tednik Observer, hud udarec za Katoliško cerkev pa tudi odhajajočega papeža, katerega papeževanje je bilo v znamenju razkrivanja nanizanke neprimernih, skrajno neprimernih in povsem neprimernih dejanj katoliške duhovščine, posebej zločinskih spolnih zlorab otrok, v Evropi in ZDA. Pa tudi v znamenju obtožb o korupciji in nesposobnosti v Vatikanu. Poznavalci na Otoku ocenjujejo, da utegne ekspresni odstop O’Briena pomagati prihodnjemu papežu pri odgovorih na številne resne izzive, ki so se nakopičile pred Vatikanom in povzročile veliko škode Katoliški cerkvi. Observer je bil tisti, po katerem so trije aktivni in en nekdanji duhovnik z Otoka ravno zaradi presenetljivega papeževega odstopa zahtevali O'Brienov odstop, ker niso želeli, da bi tak človek sodeloval pri izboru novega papeža. O'Brienovi zagovorniki pravijo, da je odstopil v dobro Cerkve in da ni bil eden tistih visokoletečih samopomembnih kardinalov, ki bi bili kar naprej v Rimu.bbk