Po terorističnih napadih v Parizu ter po aretacijah domnevnih mudžahidov v Belgiji in Nemčiji so se zunanji ministri EU na včerajšnjem zasedanju zavzeli za boj proti terorizmu tudi zunaj evropskih meja. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je menila, da morajo države članice s svojimi arabskimi partnerji bolje sodelovati pri izmenjavi informacij o mudžahidih, ki se odpravljajo na boj v Irak in Sirijo. Mogherinijeva se je zavzela za oblikovanje širokega zavezništva EU z arabskimi državami. Skupne projekte boja proti terorizmu z državami severne Afrike, Bližnjega vzhoda, Perzijskega zaliva in Turčije nameravajo doreči v prihodnjih tednih. Hkrati si bodo članice EU prizadevale poglobiti lastno sodelovanje za preprečevanje terorističnih napadov.

Brez jasnih novih ukrepov

Zunanji ministri včeraj niso potrjevali novih protiterorističnih ukrepov. Vseevropsko politiko bodo v prihodnjih tednih oblikovali na dveh ravneh. Notranji in pravosodni ministri držav članic naj bi niz novih ukrepov dorekli konec januarja, šefi držav pa naj bi jih sredi februarja potrdili na izrednem vrhu EU.

Zamisli, kako se na varnostnem področju odzvati na teroristično grožnjo, je veliko. Največkrat se omenja priprava nove direktive za shranjevanje podatkov o potnikih na letalih (PNR), ki je pred leti obtičala v evropskem parlamentu zaradi pomislekov o varni hrambi podatkov in predolgem časovnem obdobju shranjevanja teh podatkov. Gre za imena potnikov, njihove kreditne kartice in preference obrokov na letih. Zdaj bi po nekaterih zamislih obdobje shranjevanja podaljšali kar na pet let.

Tisoče Evropejcev na bojiščih

EU se bo z drugimi partnerji zagotovo lotila še temeljitejšega onemogočanja financiranja terorističnih mrež. Države članice si želijo tudi tesneje sodelovati pri izmenjavi podatkov o lastnih državljanih, ki so se odpravili na džihad v Sirijo in Irak ter se zdaj vračajo v domovine. Po podatkih Europola se je na bojišča Bližnjega vzhoda podalo od 3000 do 5000 evropskih državljanov. Medtem ko se vseevropski odziv z novimi ukrepi še pripravlja, posamezne države članice te že sprejemajo. Francija je po pariških napadih denimo že sprejela zakonodajo, po kateri lahko oblasti preprečijo lastnim državljanom, da bi se pridružili Islamski državi. Velika Britanija lastnim državljanom poskuša preprečiti potovanja na bojišča v Irak in Sirijo, tako da jim začasno odvzame osebne izkaznice in potne liste. Italija je v zadnjih mesecih izgnala devet simpatizerjev mudžahidov, napovedujejo pa nove protiteroristične ukrepe. V Nemčiji razmišljajo o tem, da bi svojim državljanom osebne izkaznice odvzeli tudi za tri leta. Zagovornik odvzema potnih listin je tudi avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz. Za dodatne ostrejše kontrole na evropskih mejah pa se zavzemajo Francija, Belgija, Velika Britanija, Nemčija, Poljska, Španija in Nizozemska.