Imen nominirancev sicer uradno ne objavijo, vendar je znano, da sta med njimi tudi nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in pakistanska deklica Malala, ki so jo ustrelili talibani, ker se je zavzemala za šolanje deklet.

Letos se bo za nagrado potegovalo rekordno število nominirancev. S tem je padel rekord iz leta 2011, ko je bilo nominiranih 241 kandidatov.

»Načeloma število nominirancev narašča. Ne ravno vsako leto, vendar skoraj vedno. To odraža vedno večje zanimanje za nagrado. Pobude za nominacijo namreč prihajajo z vsega sveta,« je dejal vodja Nobelovega odbora Geir Lundestad.

Nobelov odbor sicer nominirance razkrije šele 50 let po posamezni podelitvi. Kljub temu lahko tisoče ljudi in organizacij, med drugim nekdanji prejemniki Nobelove nagrade, člani parlamentov in vlad po svetu, nekateri univerzitetni profesorji in člani določenih mednarodnih organizacij, nominira kandidate in lahko razkrijejo imena, ki so jih podali za nominacijo.

Tako je znano, da sta nominirana Malala in Clinton, kot tudi ruska organizacija za človekove pravice Memorial in mjanmarski reformistični predsednik Thein Sein.

Rok za oddajo nominacijskih pobud pa je bil 1. februar. Petčlanski norveški Nobelov odbor bo svojo izbiro oznanil na začetku oktobra, nagrado pa bodo tradicionalno podelili 10. decembra na obletnico smrti leta 1896 umrlega ustanovitelja Nobelovih nagrad Alfreda Nobela.

Lani je nagrado za mir prejela Evropska unija, kar so nekateri sprejeli zadržano, saj unija trenutno prestaja najhujšo krizo doslej.

Kritike pa so letele tudi na dodelitev nagrade ameriškemu predsedniku Baracku Obami leta 2009, ko je predsedniško mesto zasedal šele mesec dni in so bile ZDA vpletene v vojni v Iraku in Afganistanu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.