Razglasitev preliminarnih rezultatov drugega kroga afganistanskih predsedniških volitev so včeraj sprva prestavili za nekaj ur. To je bila že druga prestavitev objave rezultatov volitev, potem ko je afganistanska volilna komisija pred dnevi odločila, da bodo vnovič prešteli glasove s 1930 volišč. Tabora glavnih kandidatov, Abdulaha Abdulaha in Ašrafa Ganija Ahmadzaja, sta se namreč pred objavo rezultatov še pogajala, s kolikšnega števila volišč naj bi volilna komisija vnovič pregledala glasovnice. Preverjanje rezultatov je bilo ključno, da bi po prvem krogu vodilni kandidat Abdulah Abdulah (dobil je 45 odstotkov glasov, Gani pa 32 odstotkov) sprejel preliminarne rezultate drugega kroga. Tik pred včerajšnjo napovedano objavo rezultatov je namreč jasno dejal, da rezultatov ne bo sprejel, dokler ne bodo izločili spornih glasovnic. Končno pa je komisija sporočila, da je v drugem krogu volitev slavil nekdanji finančni minister Ašraf Gani. Dosegel naj bi 56,44 odstotka glasov, Abdulah pa 43,56 odstotka.

Kljub temu začasnemu zmagovalnemu rezultatu za Ganija tranzicija oblasti z odhajajočega predsednika Hamida Karzaja ne bo gladka. Če Abdulah ne bo sprejel volilnega izida, bi država lahko potonila v sektaške napetosti. Gani je pripadnik večinskih Paštunov, medtem ko Abdulah s svojo mešano etnično pripadnostjo (oče je bil Paštun, mati pa Tadžikinja) večino podpore črpa prav iz tadžiške skupnosti. Abdulah je na volilno komisijo že naslovil poziv za ponovno štetje glasovnic s 7000 volišč. Ali je ta poziv usklajen z Ganijevim taborom, včeraj ni bilo jasno. Končne rezultate volitev naj bi objavili 22. julija. Do takrat naj bi pritožbena komisija ocenila, ali in v kolikšni meri bodo ugodili ponovnemu štetju glasov.

Obtožbe volilnih prevar

Zaradi tesnega rezultata izvolitve naslednika Hamida Karzaja je v Afganistanu več tednov potekala napeta politična bitka. Oba kandidata sta v obeh krogih glasovanja izrekla obtožbe o volilnih prevarah. Samo štiri dni po drugem krogu volitev je nekdanji zunanji minister Abdulah taboru nekdanjega finančnega ministra Ganija očital obsežno volilno prevaro. Poneverili naj bi volilne sezname in ustvarili sedem milijonov fiktivnih volilnih upravičencev. Abdulah je napovedal umik svojih opazovalcev iz volilnih komisij in dejal, da ne bodo sprejeli volilnih rezultatov. Obtožbe volilnih prevar je nekaj dni pozneje podkrepil z objavo posnetkov šefa volilne komisije Ziaulhaqa Amarkhila, na katerih je slišati, kako se s svojimi sodelavci pogovarja o poneverbi volilnega rezultata v škodo Abdulaha. Amarkhil je po objavi posnetkov odstopil.

Za mednarodno skupnost je do zapletov prišlo ob precej neugodnem času. Novi predsednik mora podpisati ameriško-afganistanski varnostni sporazum, po katerem bodo ameriški vojaki smeli ostati tudi po umiku glavnine ameriških sil iz države. Zveza Nato prav tako čaka na sklenitev sporazuma o nadaljevanju svoje misije urjenja afganistanskih varnostnih sil, čemur kandidata sicer ne nasprotujeta.