V bombnem napadu, včeraj nekaj minut pred tretjo uro popoldan po lokalnem času, so umrle tri osebe, po ne povsem preverjenih podatkih pa je ranjenih 113 oseb. Kot potrjujejo lokalni mediji, ne pa preiskovalni organi, ki zaradi preiskave v teku nočejo izdati nobene podrobnosti, je ena od žrtev osemletni otrok. Po poročilih iz petih bolnišnic, v katere so zvozili vse ranjene, je več kot deset oseb še v kritičnem stanju. Zdravniki pričajo, da so mnogim morali amputirati okončine.

OPOZORILO: Videoposnetki lahko vsebujejo vsebino, ki ni primerna za občutljive in mlajše

gledalce.

David Abel, poročevalec Boston Globea, je v bližini ciljne črte sklonjen fotografiral tekače, ko je približno štiri metre od njega eksplodirala prva bomba. Oglušen in zaradi veliko dima sprva ni vedel, za kaj gre. Komaj pa se je dim nekoliko dvignil, je ugledal prizore masakra. Ko je nekaj zatem udarilo drugič, je vedel, da ne gre za nesrečo. “Tako kot smo se, ko se je v stolpnico v New Yorku zarilo drugo letalo, zavedli, da gre za napad, tudi tukaj v Bostonu ni bilo več dvoma”, je včeraj dejal poročevalec. Abel je maratonec, vendar tokrat ni tekel. Hotel je prisostvovati praznovanju mesta, spremljati maraton, ki je bil do včeraj še zadnja avtentična ljubiteljska športna manifestacija v deželi.

Eksplozije odjeknile pri zastavah držav udeležencev

Vsi se zavedajo, da bo od zdaj naprej tudi Bostonski maraton zavarovan z oklepniki, da je včeraj tudi najbolj evropsko ameriško mesto izgubilo svojo nedolžnost.

Po mnogih pričevanjih je bil atentat napad namenjen prav omejevanju svobodnega združevanja. Nekdo od poročevalcev s kraja dogodkov, je pripomnil, da je prva bomba eksplodirala natančno nasproti slovite javne knjižnice, na poslopju katere je velik napis: “Odrta za vsakogar”.

Prizadeti poročevalci so v iskanju simbolov nove grozovitosti na ameriških tleh ponavljali dejstvo, da sta eksplozija udarili na mestu, kjer so bile postavljene vse zastave držav udeležencev maratona. Med njimi tudi slovenska.

Na vprašanje, kako je mogoče, da je ostal nepoškodovan, je Abel dejal, da je bil eksploziv naravnan tako, da je bila moč eksplozije usmerjena na množico ob tekaški progi, se pravi vzdolž pločnika. Kdor koli je bombo nastavil, je vedel, da bo tako pokosil čim večje število ljudi. Čeprav policija molči, pričevanja zdravniškega osebja ter izvedencev, ki so včeraj komentirali dogodke, pa omenjajo, da so bili med eksploziv namešani šrapneli, žeblji ali vijaki.

OPOZORILO: Videoposnetki lahko vsebujejo vsebino, ki ni primerna za občutljive in mlajše

gledalce.

Osumljenca še niso ujeli

Richard Deslaurier, inšpektor FBI, – ta je včeraj prevzel preiskavo pod svoje okrilje – je včeraj zvečer dejal, da sta bili eksploziji uničujoči, ni pa hotel komentirati narave eksploziva. Tudi govoric, da so varnostniki zajeli in še pred eksplozijo uničili dve drugi bombi, Deslaurier ni hotel komentirati. Povedal pa je, da bo 15 ulic v bližini eksplozij še nadaljnja dva dni zaprto za promet, ker se bo preiskava nadaljevala. Zaenkrat gre za kriminalno preiskavo z elementi terorizma, je zapleteno dejal šef FBI, Bostončane pa prosil, da naj ostajajo doma in bodo pozorni na sumljive pakete.

Kot je dejal Edward Davis, šef bostonske policije, je preiskovalcem že uspelo pregledati vso opremo in stvari, ki so jih ljudje v begu in paniko pred bombnim napadom odvrgli in pustili za sabo. Vendar pa se preiskava nadaljuje, za napadalci iščejo še tako drobno sled. Preiskovalci so poleg tega zanikali, da so ujeli osumljenca, ki se zdravi v bolnišnici. FBI trdi, da se “pogovarjajo” z nekaj osebami, zanikajo pa, imajo v rokah osumljenca. Po poročilih medijev naj bi bil atentata osumljen dvajset letni študent iz Saudske Arabije.

Eksplodirali sta preprosto skonstruirani bombi

Predsednik Barack Obama, ki je nekaj ur po atentatu v Beli hiši dal kratko izjavo in storilcem zagotovil, da ji bo doletela pravica, je poudaril, da je prezgodaj, da bi lahko trdili, kdo so bili storilci in kaj je bil razlog atentata. Predsednik ni dejal, da je atentat v Bostonu teroristična akcija.

Čeprav se noče nihče izreči o naravi atentata, pa izvedenci trdijo, da sta v Bostonu eksplodirali relativno preprosto skonstruirani bombi. Al Kaida uporablja veliko bolj sofisticirane in močnejše eksplozive, trdijo. Takšne domneve potrjuje tudi podatek, da razen v prvem trenutku, ko so zaprli bostonski zračni prostor in okrepili varnost Bele hiše, ministrstvo za domovinsko varnost ni izdalo posebnih protiterorističnih ukrepov. V preteklih tednih in dneh obveščevalne službe niso zasledile povečanje šumov in komunikacij med znanimi terorističnimi skupinami, poročajo mediji.

Številna odprta vprašanja

Je atentat v Bostonu delo domačega napadalca? Čeprav sta eksploziji ranili veliko oseb, in znova odprli stare rane, pa bi ga lahko izdelal tudi norec, navajajo medijska poročila. Navodila za izdelavo takšnih bomb je mogoče najti na internetu, potrjuje policija. Sta bili bombi dve ali štiri (požara v knjižnici JFK ni povzročila bomba, so potrdili)? So jih napadalci sprožili od daleč, s telefonskim pozivom ali pa so nahrbtnike z eksplozivom preprosto odložili in se oddaljili? Na vsa ta vprašanja skušajo zdaj odgovoriti preiskovalci. Včeraj zvečer je bil vtis, da so še zelo daleč od pravega odgovora.