Sporazum vključuje zaveze o poenostavitvi trenutnih postopkov, s katerimi naj bi pospešili oz. olajšali trgovanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

1000 milijard dolarjev in 21 milijonov delovnih mest

Prvi dogovor o liberalizaciji svetovnega trgovanja v skoraj zadnjih 20 letih bo med drugim koristil milijonom zaposlenim po celem svetu in prinesel nova delovna mesta, je po poročanju nemške tiskovne agencija dpa dejal generalni direktor WTO Roberto Azavedo.

Po ocenah analitikov bi lahko dogovor ob pravilni implementaciji svetovnemu gospodarstvu prinesel 1000 milijard dolarjev in 21 milijonov delovnih mest.

Paket iz Balija naj bi tudi pripomogel k jasni zavezi za uresničitev zadnjega kroga pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine, t.i. kroga iz Dohe. Ta je bil nekaj časa v slepi ulici, velika gospodarstva pa so medsebojno trgovino sproščala predvsem s prostotrgovinskimi sporazumi. »Bali paket ni konec, pač pa začetek,« je še dejal Azavedo.

Iz teme večstranske nepomembnosti v luč večstranske aktivnosti in uspeha

Paket s skupno desetimi posameznimi dogovori med drugim predvideva poenostavitev carinskih postopkov, najrevnejše države naj bi dobile boljši dostop do trgov razvitih držav in držav z rastočim gospodarstvom. Prav tako naj bi okrepili razvojno pomoč na področju trgovanja. Predvidena je tudi omejitev kmetijskih subvencij.

Evropski komisar za trgovino Karel De Gucht je prepričan, da je težko dosežen sporazum WTO rešil pred »temo nepomembnosti«. »Odleglo mi je, saj sporazum vrača WTO iz teme večstranske nepomembnosti v luč večstranske aktivnosti in uspeha,« je poudaril v izjavi za javnost ter dodal, da je s sporazumom rešen WTO in Balijski paket.

De Gucht meni, da bo sporazum pomagal državam v razvoju prihraniti letno okoli 325 milijard evrov.

Preboj pri dosegu dogovora je bil dosežen v petek, ko je Indija pristala na popuščanje pri subvencioniranju oskrbe s hrano za 820 milijonov revnih ljudi.

Britanski premier David Cameron je prepričan, da bo sporazum s podiranjem trgovinskih meja zagotovil rešilno vrv najrevnejšim državam.

Na ministrski konferenci so med članice WTO uradno sprejeli tudi Jemen, ki je postal 160. država članica tega združenja. Jemen ima sedaj pol leta časa za implementacijo pristopnega paketa.