Neznanci so v Damasku streljali na konvoj z inšpektorji OZN in večkrat zadeli eno vozilo, nihče pa ni bil poškodovan. Vseeno so kasneje nadaljevali svojo misijo. Njihova naloga ni ugotoviti, kdo je morda uporabil kemično orožje, ampak ali se je to sploh zgodilo. Zato so po poročanju agencij včeraj vzeli vzorce prsti, urina, krvi in tkiva oseb, ki so bile domnevno podvržene živčnemu plinu. Vseeno pa bi iz nekaterih podatkov, denimo vrste raket, ki so bile uporabljene v napadu, lahko utemeljeno sklepali o storilcih. Delo bodo še nadaljevali.

Asadov režim trdi, da ima dokaze, da so kemično orožje uporabili uporniki. Asad je v pogovoru za rusko Izvestijo dejal, da je popolnoma nelogično, da bi vojska uporabila kemično orožje na lokacijah, kjer je možna prisotnost njenih vojakov. Rusija pravi, da je za sklepe prehitro in da je mogoče, da za napadom stojijo uporniki.

Uporniki obtožujejo vojsko, prav tako Zahod, ki trdi, da uporniki nimajo ne dostopa do kemičnega orožja ne raket, da ga izstrelijo. Sirska opozicija je svoje trditve, da je kemično orožje uporabila Asadova vojska, podkrepila s posnetki kopice trupel, na katerih ni bilo vidnih ran. Nevladna organizacija Zdravniki brez meja je sporočila, da so v bolnišnice v Damasku sprejeli nekaj tisoč oseb, ki so kazale znake izpostavljenosti živčnim strupom.

V napadih v predmestjih Damaska naj bi v sredo umrlo več kot tristo ljudi, drugi podatki pa govorijo o 1300 žrtvah.

Rusija vleče primerjave z Irakom leta 2003

Inšpektorji, ki so že bili v Damasku zaradi drugih preiskav, so čakali pet dni na dovoljenje za ogled kraja dogodka, kar je močno razburilo nekatere zahodne voditelje. Po besedah strokovnjakov je za pravilno oceno pomembna vsaka ura, obenem pa je mogoče sledi zamešati z naknadnim obstreljevanjem z granatami.

Zaradi Sirije se krepi razkol med Zahodom na eni ter Rusijo in tudi Kitajsko na drugi strani. Rusko zunanje ministrstvo je potegnilo vzporednico med zdajšnjimi dogodki, ko Zahod razmišlja o vojaškem posredovanju, in napadom na Irak leta 2003. »Vse skupaj spominja na dogodek pred desetimi leti, ko so ZDA na podlagi neresničnih informacij, da ima Irak orožje za množično uničevanje, in mimo OZN izvedle neodgovorno operacijo, katere posledic se vsi zavedamo,« je v izjavi zapisal tiskovni predstavnik ministrstva A. K. Lukaševič. Kitajska je pozvala mednarodna skupnost, naj bo previdna pri vprašanju odgovornosti za uporabo kemičnega orožja.

Francija je na drugi strani prva namignila, da je posredovanje Zahoda mogoče tudi mimo Združenih narodov, kjer imata Moskva in Peking pravico veta. Zunanji minister Laurent Fabius je dejal, da »obstajajo okoliščine«, ko je varnostni svet mogoče zaobiti. Britanski zunanji minister William Hague je rekel, da bi bilo to mogoče, če bi obstajala »velikanska humanitarna potreba«. Generalni sekretar OZN Ban Ki Moon pa je dejal, da je uporaba kemičnega orožja zločin proti človečnosti, ki ga je v vsakem primeru treba kaznovati.

Ugibanja o kratkotrajnem kirurškem posegu ZDA in zaveznic

Čaka se, kaj se bodo odločili v Washingtonu. »Združene države preučujejo vse možnosti v zvezi s položajem v Siriji,« je včeraj iz Indonezije, kjer podpisuje dogovore o vojaškem sodelovanju, sporočil Chuck Hagel, ameriški obrambni minister. Šef Pentagona, ki je pred dvema dnevoma naznanil, da so oborožene sile pripravljene ter da so izpolnile vsa predsednikova navodila za pripravo napada, je včeraj dodal, da ZDA še analizirajo obveščevalne podatke in čakajo na dokaze. Da bodo ZDA proti Siriji verjetno res ukrepale, potrjuje tudi pisna izjava, ki jo je od neimenovanega vladnega vira objavil New York Times. Po tem viru Bela hiša zdaj ne dvomi več, da je kemično orožje uporabil Asadov režim. V soboto se je Obama v Beli hiši sestal s svetom za nacionalno varnost. Preučevali so seznam tarč v Siriji.

Po številnih napovedih bo Washington na pokol odgovoril z raketnim obstreljevanjem vojaških in vladnih ciljev v Siriji. Ameriški poseg naj bi bil kratkotrajen in kirurški. Bela hiša upa, da ne bo sprožil dolgotrajne vojne. Kot ugibajo viri, Bela hiša v pripravah na poseg ne namerava izgubljati časa z OZN, temveč skuša z Londonom in Parizom sestaviti minimalno mednarodno koalicijo. John Kerry, zunanji minister, je o razlogih, zaradi katerih je Washington prepričan, da je kemično orožje uporabil Asad, obvestil Sergeja Lavrova, ruskega zunanjega ministra. ZDA seveda ne bodo začele raketirati Sirije, vse dokler bodo tam opazovalci OZN, ki zbirajo dokaze. Washington tudi ne bo napadel, preden se naslednji teden s počitnic ne vrne kongres. Kljub temu pa naj bi pravni zastopniki Obamove administracije pripravljali formulacijo, s katero bi bilo mogoče ameriški poseg v Siriji izpeljati brez resolucije OZN. Podobna naj bi bila tisti, ki jo je leta 1999 uporabil predsednik Bill Clinton za bombardiranje Srbije. V Washingtonu, tako trdijo opazovalci, so poleg tega prepričani, da Asad z uporabo kemičnega orožja testira neodločnost, s katero se je Bela hiša izkazala glede dogodkov v Egiptu.

Obama je lani dejal, da bi uporaba orožja za množično uničevanje v Siriji pomenila prestop »rdeče črte«, ki bi zahteval odločen odgovor. A doslej ni hotel posegati v dogajanje v državi, kjer je tako kot v mnogih drugih v soseščini izbruhnil upor proti dolgoletni vladavini režima, ki se je nato razvil v državljansko vojno.