Od leta 1979 je najmanj 38 članov nacistične stranke, med drugim tudi brutalno nasilni pripadniki službe SS, prejelo več milijonov dolarjev davkoplačevalskega denarja. Najmanj štirje nekdanji nacisti, ki zdaj vsi živijo v Evropi, še vedno prejemajo pokojnino iz Združenih držav Amerike, razkriva AP. Do marca 1999 je več kot 24 nekdanjih nacistov prejelo 1,5 milijona dolarjev pokojnine.

Kljub temu, da so jih ameriške oblasti izgnale iz države, so zaradi luknje v zakonu še vedno prejeli pokojnino. Primer je varnostnik iz Auschwitza, Jakob Denzinger, ki je po drugi svetovni vojni prebegnil v Ohio in ustanovil družbo, ki se je ukvarjala s plastiko. Denzinger je bil uspešen poslovnež do konca osemdesetih let. 1989 je izgubil ameriško državljanstvo in bil izgnan. Preselil se je na Hrvaško, kjer danes kot 90-letnik še vedno prejema 18 tisoč dolarjev pokojnine letno.

Njegov sin Thomas, ki še vedno živi v Združenih državah Amerike, je prepričan, da je njegov oče upravičen do pokojnine. »Ta znesek je sam vplačal v pokojninsko blagajno,« je pojasnil.

V zameno za odhod iz ZDA so dobili pokojnino

Tiskovni predstavnik pokojninskega sklada William BJ Jarrett je za AP pojasnil, da mu zakon onemogoča, da bi »razkrival informacije, kdo je nacistični kriminalec ali obtoženec«. Podatka o številu domnevnih nacističnih zločincev AP ni uspela dobiti. Preiskava je pokazala, da je bilo zunanje ministrstvo zaskrbljeno nad tehnikami, ki jih je uporabljala posebna služba na ministrstvu za pravosodje, ki se je ukvarjala z iskanjem nekdanjih nacistov. S približno 10 tisoč nekdanjimi nacisti, ki so migrirali v ZDA, so se dogovorili za določeno plačilo, v zameno za prostovoljen odhod iz države.

Nekdanje naciste so takratne oblasti prosile, da zapustijo ZDA in se nato odpovejo še državljanstvu. Leta 1999 je bila predstavljana zakonodaja, po kateri bi ukinili vsakršno državo pomoč nekdanjim nacistom, ki so prostovoljno zapustili državo. Zakon je bil zavrnjen, saj so nasprotniki izpostavili, da bi bili sodni stroški v primeru tistih, ki bi morali zapustiti državo brez pokojnine, astronomski.

Ustanovitelj centra Simona Wiesenthala, Marvin Hier, se zavzema za ukinitev pokojnin, ki jih prejemajo nekdanji nacisti. Po njegovem jih s tem »nagrajujemo« za njihova dejanja v preteklosti. »Nekdo, ki prejema ameriško pokojnino, lahko v Evropi zelo dobro živi,« je dejal za AP.