Odgovornost na plečih ZDA in držav podpornic

V sklopu 213 strani dolgega poročila »Globalno mučenje« organizacije za pravičnost Open Society Justice Initiative (OSJI) so razkrili, da je kar četrtina vlad na svetu podpirala ugrabitve in mučenje »teroristov«.

»Odgovornost za kršitve človekovih pravic v obliki nezakonitega, večletnega zadrževanja nekaterih osumljencev, nosi Busheva administracija, hkrati pa je zaskrbljujoče, da do danes zaradi tega ni bil še nihče kaznovan,« so zapisali v poročilu OSJI. »A se odgovornost ne začne in konča pri ZDA, saj jim številne skrivne operacije izven njihovih meja ne bi uspele brez pomoči tujih držav,« so izpostavili. »Tudi te države morajo prevzeti odgovornost za svoja dejanja,« so dodali.

Med podpornicami tudi Irska, Islandija in Kanada

Med državami, ki so se znašle na sezamu podpornikov ZDA v »boju proti terorizmu« so Pakistan, Afganistan, Egipt in Jordan, za katere obstajajo poročila o večletni uporabi skrivnih zaporov in mučenjih. In če se morda zdi, da podpora teh držav ni nenavadna, so med bolj »nenavadnimi« podpornicami zagotovo Irska, Islandija in Ciper, ki so jih obtožili prikrite podpore programu, saj so ZDA omogočile uporabo zračnega prostora in letališč med prevozi zapornikov. Kanada je storila še korak dlje – z informacijami, ki jih je pridobila in podala naprej, je enega od svojih državljanov uspela poslati v Sirijo, kjer so ga celo leto zadrževali in mučili, piše v poročilu.

Iran in Sirija, ki sta za nekdanjega ameriškega predsednika Georga W. Busha predstavljali dve tretjini osi zla, sta prav tako sodelovali pri ameriškem boju proti terorizmu. Sirija je bila, sodeč po poročilu, ena najbolj običajnih destinacij za zadrževanje osumljencev, Iran pa je sodelovanje izkazal s predajo 15 posameznikov Kabulu nedolgo po invaziji ZDA v Afganistan, ko je dobro vedel, da bodo pristali v ameriških rokah.

Pomagali tudi Švedska in Finska

Na seznamu podpornikov lahko najdemo tudi Švedsko in Finsko, ne pa tudi Norveške, po izsledkih OSJI pa je program Cie podpiral večji del Bližnjega vzhoda, ne pa tudi Izrael. Mnoge države podpornice so evropske – Nemčija, Španija, Portugalska in Francija, na seznamu pa ni Francije, Nizozemske in Madžarske, kakor tudi ne Slovenije. Zanimivo je tudi, da so Gruzijo obtožili sodelovanja pri programu Cie, Rusija pa se je temu očitno dobro izognila. Poljska, Litva in Romunija so imele na svojem ozemlju odprte skrivne zapore.

Velika Britanija je v veliki meri podpirala operacije Cie, saj je zasliševala priprte osumljence, dovoljevala uporabo britanskega zračnega prostora in letališč, Samija al Saadija pa s celotno družino poslala v Libijo, kjer so ga domnevno mučili.

Informacije bodo sčasoma našle pot resnice

A čeprav je organizaciji uspelo zbrati dovolj podatkov za 213 strani poročila, celoten obseg mučenja, zadrževanja osumljencev in ugrabitev najverjetneje nikoli ne bo znan. »Vendarle bodo določene informacije sčasoma našle pot resnice,« so zapisali v poročilu.

Organizacija sedaj poziva ameriško vlado, naj operacijo boja proti terorizmu konča, zapre vse skrivne zapore in sproži preiskavo o zlorabah človekovih pravic (v teh naj bi sodelovali tudi vladni odvetniki). Poleg tega zahtevajo oblikovanje neodvisne komisije, ki bi preiskala vlogo visokih predstavnikov ameriške oblasti v teh zlorabah.