Prijetje dolgoletnega zagrebškega župana, 58-letnega Milana Bandića, ni bilo nepričakovano, saj je njegovo vodenje mesta dvigalo mnogo prahu in sprožalo številne afere. Celo sam je večkrat dejal, da je bilo od leta 2000, ko je na izrednih volitvah prvič prevzel vodenje hrvaške prestolnice, proti njemu vloženih več kot 300 kazenskih ovadb. Nobena mu ni škodovala, ker so očitno obležale v predalih tožilstva. Na njegovo priljubljenost nista vplivala niti poraz proti predsedniku države Ivu Josipoviću v drugem krogu na predsedniških volitvah leta 2009 niti še večji polom na parlamentarnih volitvah leta 2011. Še več, na lanskih majskih lokalnih volitvah je pometel tako s svojo nekdanjo stranko SDP kot tudi s HDZ. V njegovih rokah sta tako ostali približno dve milijardi evrov iz blagajn mesta in javnega podjetja Zagrebački Holding, ki so kapilarno povezani.

Zato tudi ne preseneča, da so v rokah policistov iz »hrvaškega FBI«, policijskega nacionalnega urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Pnuskok), končali večinoma člani mestne uprave in direktorji Holdingovih podružnic kot tudi predsednik uprave zagrebškega megapodjetja in dolgoletni Bandićev prijatelj še iz študentskih let, Slobodan Ljubičić. Med prijetimi so tudi direktorji mestnega prevoza, plinarne in komunalnega podjetja kot tudi šef Bandićevega urada in voznik župana, uradniki z oddelkov za javne razpise in premoženjskopravne odnose ter iz urada za šport. Policisti so aretirali še poslovna partnerja mestne uprave, solastnika podjetja za reciklažo odpadkov Cios Petra Pripuza in lastnika gradbeniškega podjetja Bramgrad projekt Branka Mihaljevića.

V policijski operaciji Agram (nemško ime za Zagreb) je sodelovalo približno 120 policistov. Ljubičića so prijeli v nedeljo na meji s Slovenijo, ko naj bi bil z družino na poti na Čatež. Prejšnji teden naj bi se v bankah zanimal, kako bi lahko najhitreje dvignil svoje prihranke. Hrvaški mediji ugibajo, da je bil to tudi razlog za takojšnje nedeljske aretacije vseh osumljenih, nekaj dni prej, kot so bile načrtovane.

Osumljenci naj bi izvedeli, da bodo policisti kmalu potrkali na njihova vrata. Preiskave v zagrebški mestni upravi so bile javna skrivnost, potem ko so poleti v javnost pricurljale informacije, da policija prisluškuje Bandićevemu telefonu. Ljubičić naj bi se v preteklih dneh tudi pritoževal novinarjem, da so preiskovalci od začetka leta praktično vsak dan v Holdingu in mestni upravi, kar predstavlja pritisk na zaposlene in si nihče več ne upa podpisati nobenih dokumentov.

Gora spornih pogodb

Na veliko domnevno spornih pogodb so vrsto let opozarjali mnogi, predvsem iz nevladnega sektorja, ki so kazali s prstom na Bandićevo zlorabo javnega interesa in zahtevali njegov odstop. Nekatere najbolj znanih malverzacij z zemljišči, ki so jih v škodo mesta prodajali zasebnikom, so bile afere Krašograd, Resnik, Strojarska in Robni terminali. Policisti preiskujejo tudi zamenjavo zemljišč med mestom Zagreb in podjetjem Grokomp nekretnine, za katerim stoji najbogatejši Hrvat, lastnik koncerna Agrokor Ivica Todorić, navaja novičarski portal index.hr.

Poleg klientelizma naj bi Bandić krepil svojo mrežo tudi z nadzorom zaposlovanja v mestni upravi. Letos so odkrili več deset primerov lažnih diplom zaposlenih v mestu in Holdingu. Prav zaradi upravičenega suma korupcije, zlorabe položaja in pooblastil ter trgovanja z vplivom je policija ukrepala. Predvsem gre za približno milijon evrov vredno pogodbo med mestom Zagreb in centrom za recikliranje kosovnih odpadkov Cezar, ki je del podjetja Cios. Predmet preiskave naj bi bile tudi spremembe mestnega urbanističnega načrta zaradi gradnje sežigalnice odpadkov ter zaposlitve v mestni upravi in Holdingu.

Zanimanje tožilstva za dogodke izpred petih let kaže, da je bil Bandić že vrsto let pod drobnogledom preiskovalcev, ki so očitno marljivo zbirali podatke o domnevnih kršitvah zakonov, medtem ko obtožnic ni bilo. Letos je prišlo do spremembe na čelu državnega tožilstva in Uskoka, ki sta koordinirala Pnuskok in policijo pri aretaciji Bandića in drugih. To je bila prva večja protikorupcijska operacija novih vodilnih ljudi hrvaškega tožilstva.

Obramba je politični obračun

Njegov odvetnik Krešimir Krsnik je prepričan, da gre za politični obračun. Tudi odvetniki drugih prijetih pred novinarji ocenjujejo, da so aretacije poskus, s katerim oblasti nameravajo odvrniti pozornost od aktualnih dogodkov, kot je sojenje nekdanjima jugoslovanskima in hrvaškima obveščevalcema Josipu Perkoviću in Zdravku Mustaču, ki se je prejšnji petek začelo v Münchnu. Slišati je bilo medijska ugibanja, da je policija vodila pregon proti Bandiću na izrecno zahtevo hrvaškega premierja Zorana Milanovića, ki je svojega nekdanjega strankarskega kolega posredno večkrat javno obtožil korupcije in klientelizma. Bandić je zaradi tega tožil Milanovića in medije, ki so premierjevo izjavo objavili.