Ukrajinska vojska je na vzhodu države včeraj sprožila ofenzivo po izteku premirja, ki ga predsednik Petro Porošenko ni podaljšal, potem ko štiristranski telefonski pogovor s predsednikoma Rusije in Francije ter nemško kanclerko ni prinesel drugačnega dogovora. Putin je dejal, da Porošenko ni hotel upoštevati ne njegovih ne nasvetov Françoisa Hollanda in Angele Merkel.

»Napadli bomo, osvobodili bomo našo državo. Odločitev, da premirja ne podaljšamo, je naš odgovor teroristom, militantnežem in roparjem,« je ukrajinskim poslancem dejal Porošenko, ki se je pred tem sestal z vrhom varnostnih sil v državi. Upornike na vzhodu, ki želijo več avtonomije in približevanje Rusiji, je označil kot »parazite«.

Sankcij EU (še) ne bo

Rusija je zaradi ofenzive takoj protestirala in namignila, da za odločitvijo Kijeva stojijo Združene države. »Vtis je, da se sprememba stališča Kijeva ne bi mogla zgoditi brez vpliva tujine, in zgodila se je kljub (drugačnim) stališčem vodilnih evropskih držav,« je v izjavi zapisalo rusko zunanje ministrstvo. Predsednik Putin se je že prej zavzel za trajnejše premirje in za vzpostavitev učinkovitega mehanizma za njegov nadzor pod okriljem Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.

Odziva Pariza in Berlina na Putinovo oceno, da sta imela v pogovoru s Porošenkom enako stališče kot Moskva, sprva ni bilo. Morda pa je zgovorno, da Evropska unija za zdaj ni pripravljena sprejeti novih sankcij proti Moskvi, ki jih je omenjala na srečanju evropskih voditeljev pretekli teden. Kot pravijo diplomati, možnost novih ukrepov ostaja na mizi in se nanje pripravljajo. Od Rusije pričakujejo, da bo vplivala na upornike, Moskva pravi, da jih lahko le pozove k premirju, nima pa nad njimi nadzora.

Desetdnevno premirje se je izteklo v ponedeljek zvečer, včeraj pa je ukrajinska vojska z letali in topništvom napadla oporišča proruskih upornikov na vzhodu države. Slednji so odgovorili in med drugim zadeli bojno letalo SU-25, ki pa mu je uspelo pristati. Ukrajinski vojski doslej ni uspelo zavzeti treh ključnih mejnih prehodov z Rusijo na vzhodu, ki jih nadzirajo uporniki, in ključnih mest.

Vsi bi premirje, a pod drugačnimi pogoji

Voditelji proruskih enot v regijah Lugansk in Doneck pravijo, da so pripravljeni na premierje pod pogojem, da ukrajinska vojska prej zapusti ta del države. Tudi Porošenko je dejal, da je takoj pripravljen razglasiti novo premirje, če bodo vse strani spoštovale mirovni načrt, izpustile ujetnike in dovolile vzpostavitev običajnega nadzora meje. Porošenkov mirovni načrt v štirinajstih točkah med drugim predvideva razorožitev proruskih enot na vzhodu, desetkilometrsko tamponsko območje na meji z Rusijo, varni koridor za odhod proruskih enot ter amnestijo, če niso zagrešili hudih kaznivih dejanj, večjo avtonomijo regij in zaščito ruskega jezika. Predstavil ga je že pred desetdnevnim premierjem, o katerem pa sta obe strani trdili, da ga druga krši. ba, agencije