Aleksander Zaharčenko, premier samooklicane republike Doneck, je zatrdil, da se poleg separatistov borijo tudi ruski vojaki, je poročala ruska državna televizija. »To so ruski vojaki, ki svoj dopust raje preživljajo s svojimi brati v vojni za svobodo, kot pa da bi ležali na plaži,« je ponosno naznanil. Na njihovi strani naj bi se borilo okoli 4000 Rusov, a gre za prostovoljce. Med njimi naj bi bilo tudi več nekdanjih visokih častnikov ruske vojske.

Na te informacije se je odzval francoski predsednik Francois Hollande, ki je dejal, da bi bilo nedopustno in nesprejemljivo, če bi se izkazalo, da so ruske vojaške sile res vstopile na ukrajinsko ozemlje. »Če se bodo napetosti stopnjevale, bomo še zaostrili sankcije. A tega nihče noče, saj to ni ne v našem interesu ne v interesu Rusije. Rusija ne more upati na to, da bo pomembna sila v 21. stoletju, če pa ne spoštuje pravil,« je bil jasen.

(Foto: Reuters)

Porošenko: Rusija je vdrla v Ukrajino

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je danes Rusijo obtožil vojaškega vdora v Ukrajino. Zaradi izrednega poslabšanja razmer v regiji Doneck na vzhodu države in invazije ruske vojske je odpovedal za danes napovedani obisk v Turčiji in sklical nujen sestanek svetov za nacionalno varnost in obrambo. Pozval je tudi k nujnim sestankom VS ZN in EU.

V Natu menijo, da v Ukrajini trenutno deluje veliko več kot 1000 ruskih vojakov. Veleposlanik Ukrajine pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) Igor Prokopčuk je danes Rusijo obtožil invazije na Ukrajino. Njegov ruski kolega Andrej Kelin pa je zatrdil, da v Ukrajini ni ruskih vojakov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Tam je samo enota okoli desetih ruskih vojakov, ki so pred dvema dnevoma nenamerno prečkali mejo,« je dejal Kelin. Pri tem je mislil na ruske vojaške padalce, ki so jih v Ukrajini zajeli v torek.

ZDA obtožile Rusijo neposredne vpletenosti v spopade

Ameriški veleposlanik v Kijevu Geoffrey Pyatt je prek twitterja sporočil, da je Rusija dobavila tanke, vozila, orožje in minomete, s katerimi so lahko separatisti na določenih območjih premagali ukrajinske sile. »Trenutno se vse večje število Rusov bori na ukrajinskem ozemlju,« je zapisal.

Moskvo je tudi obtožil, da je na vzhod Ukrajine poslala »najnovejši sistem protizračne obrambe, vključno s sistemom SA-22, in je sedaj direktno vpletena v boje«. Zveza Nato in Poljska sta pred tem že potrdili, da imata dokaze o delovanju ruske vojske v Ukrajini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sorodniki ukrajinskih vojakov in aktivisti na ulicah mest na vzhodu Ukrajine so prepričani, da je Kijev svoje vojake pustil na cedilu. Na nekaterih območjih so namreč separatisti zaradi večine že prevzeli nadzor nad mesti. Nekateri naj bi celo zahtevali odstop predsednika Porošenka.

Ukrajinski vojaki zbežali z napadenih območij

»V kraju Novoazovsk je vojaška oprema, ki je pred dvema dnevoma prispela iz Rusije,« je za Reuters po telefonu potrdil pripadnik bataljona Azov, ki podpira ukrajinsko vojsko. »Na opremi sicer plapolajo zastave DNR (Ljudska republika Doneck), a so to ruske sile,« je poudaril.

Prebivalec mesta Sea of Azov je v pogovoru za Reuters po drugi strani zatrdil, da so to proruski separatisti. »Tanki se približujejo, veliko jih je avtocesti, a v mestu zaenkrat še ni spopadov,« je dodal.

Neimenovani vir iz ukrajinske vojske pa je za Reuters potrdil, da so proruski separatisti zavzeli strateško pomembni Savur-Mohyla, s katerega je razgled na večje območje regije Doneck. Ukrajinski vojaki naj bi s teh območij zbežali.

(Foto: Reuters)

Žene ruskih vojakov zahtevajo pojasnila, kje so njihovi možje

Pred vojaško bazo v Kostromi v osrednji Rusiji se je zbralo več deset žensk, ki od Moskve zahtevajo pojasnila, kje se nahajajo njihovi možje. Za protest so se odločile po nekaterih poročilih o skrivnih pogrebih za vojake, ki da so bili tajno poslani v boj v Ukrajino, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Okoli 350 vojakov iz Kostrome je bilo poslanih na vojaško urjenje na mejo z Ukrajino, nato pa so izginili, je za AFP povedala ena izmed žena, 26-letna Valerija Sokolova. "Včeraj je prispel Tovor-200," je dejala Sokolova. Tovor-200 je sicer kontroverzni ruski film, ki govori dogodkih med letoma 1979 in 1989, ko so iz Afganistana domov pošiljali mrtve sovjetske vojake. Naslov se nanaša na dokument številka 200 in pomeni število trupel v neprodušno zaprtih pocinkanih krstah.

Sokolova je prav tako povedala, da ime njenega moža ni bilo na seznamu mrtvih ali ranjenih, je pa dodala, da so vojaški poveljniki zanikali, da bi bili njihovi možje poslani v boj v Ukrajino. "Povedali so nam le, da niso v Rusiji," je še pojasnila.

Zbrane ženske so od odgovornih želele izvedeti, kje se nahajajo njihovi možje, a so jim ti v zameno povedali le, naj gredo domov. Lokalne oblasti pa so jim medtem očitale, da pred vojaško bazo ne morejo imeti formalnega shoda. Sokolova je tudi pojasnila, da se ji je mož nazadnje oglasil v soboto, ko ji je povedal, da je skupaj s kolegi dobil navodila za naprej. "Nekateri bodo v tankih, jaz pa bom v Kamazu (tovornjak)," je povedal njen 25-letni mož, ne da bi ji dodatno pojasnil, kam so jih poslali. Po njenih besedah je bil nenavadno topel pozdrav v slovo.

Druga ženska je dejala, da je njen sin med pridržanimi, ki so jih prijele ukrajinske oblasti. "Sedaj je v priporu v Kijevu," je pojasnila Olga Garina. Tudi on naj bi se le udeležil urjenja, pristal pa da je v Ukrajini. Nekaj žensk se je zbralo tudi na drugi strani vojaške baze, kjer jih je ogovoril moški v civilu. Ta je zbranim povedal, da so vojaki na vojaškem urjenju ter dodal, da bodo njihovi otroci ponosni na svoje očete. "So pošteni ruski vojaki," je po poročanju AFP še dejal moški zbranim ženskam.