Po besedah posrednika Afriške unije (AU), pod okriljem katere potekajo pogajanja v Adis Abebi, Thaba Mbekija, sta se sudanski predsednik Omar al Bašir in njegov južnosudanski kolega Salva Kiir "brezpogojno" strinjala, da je treba čim prej uresničiti dogovor o vzpostavitvi tamponskega območja. Ta je bil sicer dosežen že septembra lani.

Al Bašir in Kiir sta se pred mediji nasmejala in se rokovala, vsebine pogovorov pa nista komentirala.

Oblikovanje demilitariziranega območja na meji med državama, ki sta bili lani po razglasitvi neodvisnosti Južnega Sudana že na robu vojne, bi Južnemu Sudanu omogočila obnovo izvoza nafte, znova pa bi lahko stekla tudi trgovina med državama, piše britanski BBC.

Južni Sudan je zaradi spora s Kartumom, kolikšen delež zaslužka bi mu moral odšteti, da bi lahko prek ozemlja Sudana izvažal svojo nafto, pred letom dni ustavil produkcijo črnega zlata. Glavni kamen spotike je sicer obmejna regija Abyei, ki si jo lastita obe državi. V njej živijo tako nomadski živinorejci, ki so lojalni Sudanu, kot druge skupine, ki so tesneje povezane z Južnim Sudanom.

Pred lansko razglasitvijo neodvisnosti je med Južnim Sudanom, kjer večina prebivalstva pripada krščanstvu ali tradicionalnim domorodnim religijam, in večinsko muslimanskim severom države več kot dve desetletji potekala krvava državljanska vojna.