Strogo zaupen dokument NSA iz septembra 2010 priča o tem, da je agencija v prostorih predstavništva EU v Washingtonu namestila prisluškovalne naprave ter se infiltrirala v računalniško omrežje. Američani so tako lahko prisluškovali telefonskim pogovorom predstavnikov EU ter so imeli dostop do njihove elektronske pošte in internih dokumentov.

Na enak način so se ameriški obveščevalci lotili tudi predstavništva EU pri Združenih narodih v New Yorku, še razkriva Spiegel in se znova sklicuje na zaupne dokumente NSA.

Že pred več kot petimi leti naj bi NSA podoben "napad" izvedla tudi na palačo Justus Lipsius v Bruslju, v kateri se sestajajo voditelji EU in v kateri ima vsaka država članica EU svoje prostore s telefonskimi in internetnimi priključki.

Varnostni strokovnjaki EU so takrat opazili vrsto čudnih klicev in postali pozorni. Njihova sled je vodila do sedeža zveze Nato v bruseljskem predmestju Evere, natančneje do tamkajšnjega strogo varovanega območja, ki ga uporabljajo strokovnjaki NSA, še piše Spiegel.

Viri: Ekvador in Rusija naj bi se pogajala glede Snowdna

Edward Snowden, ki je svetu razkril umazane skrivnosti nadzora na svetovnem spletu, sedaj pa skuša ubežati ameriškim organom pregona, je že skoraj teden dni ujet na moskovskem letališču Šeremetjevo. O njegovi usodi naj bi sedaj potekala pogajanja med Ekvadorjem in Rusijo, poročajo ruski mediji.

Kot je danes poročala ruska državna televizija Rosija 24, ki jo povzema nemška tiskovna agencija dpa, utegne priti v zapletu glede Snowdna - ta sicer vse bolj spominja na ameriški film Terminal, v katerem je Tom Hanks oziroma Viktor Navorski mesece ujet na terminalu newyorškega letališča JFK - že v kratkem do premikov.

Oblasti Ekvadorja, kjer je Snowden po zgledu ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea zaprosil za politični azil, naj bi se z ruskimi predstavniki pogovarjale o tem, kaj storiti v zvezi s 30-letnim ubežnikom. V pogovorih naj bi sodeloval tudi sam zunanji minister Ekvadorja Ricardo Patino.

Zadostovalo naj bi že, če bi se prebil do ekvadorskega veleposlaništva v Moskvi

Predstavniki Quita naj bi ruski strani predvsem pojasnjevali, da bi se moral Snowden nahajati na ozemlju Ekvadorja, da bi lahko pridobil status begunca. Po mnenju strokovnjakov bi zadostovalo že, če bi se nekako prebil do ekvadorskega veleposlaništva v Moskvi.

A da bi prišel na veleposlaništvo, bi moral prečkati rusko mejo, česar pa ne more, saj so mu ZDA preklicale potni list. Že vse odkar je minuli teden pribežal iz Hongkonga v Moskvo, ZDA pritiskajo na Rusijo, naj jim izroči "izdajalca".

Ruska tiskovna agencija Itar-Tass je medtem danes ob sklicevanju na neimenovane varnostne vire poročala, da lahko Snowden v tranzitnem območju moskovskega letališča ostane, kakor dolgo želi. Na njegovo ime trenutno ni rezervirana nobena letalska vozovnica, ni zaprosil za tranzitno vizo in tudi mimo mejne kontrole zaenkrat ni šel, kar pomeni, da ni prečkal ruske meje.