Vse močnejša Kitajska jasno kaže težnjo po nadzoru večine Južnokorejskega morja, pri tem pa prihaja v neposredno navzkrižje z Vietnamom pa tudi Filipini, Brunejem, Tajvanom in Malezijo, ki si prav tako lastijo dele voda. Poleg tega je Kitajska tudi v sporu z Japonsko zaradi Vzhodnokitajskega morja.

Hanoj: Gre za kršitev mednarodnega pomorskega prava

V izjavi, ki so jo objavile na svojih spletnih straneh, vietnamske oblasti trdijo, da so kitajske ladje 20. marca napadle ribiško ladjo v bližini otočja Paracel. Incident so označile za kršitev mednarodnega pomorskega prava.

Vietnamski državni mediji so danes objavili tudi fotografije domnevnih ostankov ladijske kabine. »Gre za resen primer, kršitev Vietnamske suverenosti,« je včeraj zvečer sporočilo vietnamsko zunanje ministrstvo. »Vietnam odločno nasprotuje temu in zahteva, da Kitajska preišče in strogo opravi z nehumanim ravnanjem ter povrne škodo vietnamskim ribičem,« so še dodali.

Vietnam je Kitajsko ladjevje v začetku decembra obtožil sabotiranja raziskovalne ekspedicije državne naftne družbe.

Peking: Vietnam naj svoje ribiče izobrazi, da se bodo držali v svojih vodah

Kitajski zunanji minister Hong Lei je vietnamske obtožbe že zavrnil. Poudaril je, da ladja ni bila poškodovana, in pozval, naj Vietnam svoje ribiče nauči, naj ne vstopajo v kitajske vode. »Odziv ob nezakoniti vietnamski ribiški ladji je bil primeren in razumljiv,« je minister povedal kitajskim novinarjem. »Upamo, da bo Vietnamska stran podvzela resne korake in izboljšala izobrazbo in upravljanje ribičev, da se takšne nezakonite dejavnosti ustavijo.«

Južnokitajsko morje je sicer izjemno bogato z nafto in naravnim plinom, kar je največji razlog za teritorialne napetosti med državami na tem območju, pa tudi vse pogostejše incidente. Lani avgusta smo poročali o sporni kitajski postavitvi vojaške postojanke na otočju Paracel, kar je zaskrbelo ZDA. Julija 2011 pa je Vietnam skupaj z ZDA izvedel skupne vojaške vaje na tem območju.