V Indiji je vlada Narendre Modija, ki je prišel na oblast maja lani, predstavila svoj prvi proračun, katerega glavni cilj je z nizkimi davki privabiti tuje vlagatelje in tako spodbuditi še večjo gospodarsko rast. Od že zdaj velike gospodarske rasti, ki jo spodbuja predvsem poceni nafta, pa naj bi imelo korist tudi več sto milijonov revnih Indijcev, predvsem z uvedbo splošnega socialnega zavarovanja. Poleg tega tuja vlaganja ustvarjajo nova delovna mesta, kar je sicer že tako nujno ob dejstvu, da je skoraj polovica Indijcev mlajših od 25 let. Še naprej pa bo konservativna vlada subvencionirala hrano. Novi proračun naj bi ustrezal tudi bogatim in srednjemu sloju.

Polovica otrok podhranjenih

Kot je v parlamentu v soboto poudaril finančni minister Arun Jaitley, bosta splošno pokojninsko in zdravstveno zavarovanje še posebej namenjena revnim Indijcem. Pri nižjih plačah bo dovolj polovica potrebnega prispevka v pokojninsko blagajno. Vlada namerava uvesti tudi zavarovanje v primeru nesreče, pri katerem bo odškodnina lahko znašala tudi 200.000 rupij (2400 evrov), letno vplačilo pa bo komaj 12 rupij (0,15 evra). Če se bodo vse te napovedi finančnega ministra Jaitleyja uresničile, bi se tako predvsem na področju zdravstva in v poznem življenjskem obdobju bistveno izboljšala kakovost življenja več sto milijonov revnih Indijcev. 64-letni Modi bi se tako znebil očitkov, da je preveč naklonjen kapitalu in bogatim. Sicer dve tretjini od 1,4 milijarde Indijcev živita z 1,5 dolarja (1,33 evra) na dan, polovica indijskih otrok pa je podhranjenih.

Indija bo v proračunu naslednji dve leti tudi za 10 milijard evrov povečala vlaganja v železnice in ceste, ki so v zelo slabem stanju. Jaitley je obljubil tudi izboljšanje šolstva, zdravstva, elektrifikacije in vodovodov, tudi na teh področjih Indija zelo zaostaja za razvitim svetom. Hkrati namerava Modijeva vlada z bistveno nižjimi neposrednimi davki in poenostavitvijo zakonodaje, birokratskih postopkov in davčnega sistema privabiti tuja vlaganja. Za premierja Modija je nesprejemljivo, da je Indija glede pogojev za podjetništvo po podatkih Svetovne banke med 189 državami šele na 142. mestu. Premier Modi si veliko lahko privošči, saj naj bi imela lani Indija 7,4-odstotno gospodarsko rast, letos pa naj bi celo presegla 8 odstotkov. »Indija je vzletela,« je v soboto v parlamentu, ko je predstavljal proračun za leti 2015 in 2016, z navdušenjem dejal finančni minister Arun Jaitley. Omenil je tudi možnost, da bo imela Indija letos največjo gospodarsko rast na svetu. Menda je že prehitela Kitajsko. Vendar omenjene lepe številke gospodarske rasti nekateri postavljajo pod vprašaj, ker je Modijeva vlada, ko je lani prevzela vajeti, začela na nov način računati BDP.

Vsekakor je dejanska indijska gospodarska rast velika, vsaj več kot 5-odstotna, in za to ima zasluge tudi vlada, med drugim zato, ker se ne obremenjuje z več kot 4-odstotnim proračunskim primanjkljajem glede na BDP oziroma ji zaradi tega nihče ne dela preglavic, saj ni v evrskem območju. Analitiki sicer opozarjajo, da ima vlada preveč ambiciozne načrte s preveč izdatki in zmanjšanjem davkov, zaradi česar bi se težave s proračunskim primanjkljajem, ki je bil lani 4,6 odstotka BDP, lahko nadaljevale.

Modijeva vlada pa namerava tudi s prodajo deležev v državnih podjetjih do leta 2017 zmanjšati primanjkljaj na magične tri odstotke. Vsaj za zdaj zelo dobro vpliva tako na gospodarsko rast kot na javne finance nizka cena nafte. Indija mora uvoziti štiri petine nafte, ki je porabi. Pred začetkom padanja cen nafte junija lani je tretjino vrednosti vsega indijskega uvoza odpadlo na nafto. Od njene velike pocenitve pa ima z višjo trošarino več država koristi kot potrošniki.