Po poročanju britanskega BBC so v Londonu prepričani, da plačevanje odkupnin spodbuja ugrabitve. Med drugim naj bi skrajna sunitska skupina Islamska država (IS) z odkupninami od ugrabitev financirala svoje delovanje. Britanska vlada upa, da podjetja in družine ne bodo več plačevali odkupnin teroristom, če ne bo več možnosti, da jim bodo zavarovalnice povrnile denar.

Ministrica Mayeva naj bi ta teden objavila še nekaj ukrepov, s katerimi bodo dopolnili protiteroristični zakon iz leta 2000. Mednje sodi tudi preklic veljavnosti potnih listov osumljenih teroristov, ki so v tujini.

Predvidene so tudi spremembe ukrepov za preprečevanje terorizma, s katerimi bi osumljencem preprečili selitve v druge dele države. Podjetja bodo obvezana, da policiji predajo podatke, kdo je uporabljal določen računalnik, mobilni telefon in drugo opremo. V ukrepih za preprečevanje terorizma bodo morale sodelovati tudi javne ustanove, kot so šole, zapori in srednje šole.

Odgovor na zvišano stopnjo grožnje

Novi protiteroristični ukrepi so odgovor na zvišano stopnjo teroristične grožnje. V odziv na operacije IS v Iraku in Siriji je Velika Britanija stopnjo ogroženosti pred časom zvišala s precejšnje na resno.

Predstavnik Scotland Yarda Bernard Hogan-Howe je v nedeljo ob začetku enotedenske policijske akcije osveščanja ljudi o boju proti terorizmu, v kateri sodeluje več kot 3000 policistov, razkril, da je britanska policija letos preprečila štiri ali pet terorističnih napadov. Pojasnil je, da so v minulih letih v povprečju razkrinkali en napad letno. "Zadeve so se nedvomno spremenile tako glede pogostosti kot resnosti načrtovanih napadov," je poudaril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.