Kitajski vojski se obeta največja afera v zadnjem obdobju, potem ko je bila vložena obtožnica proti nekdaj enemu najvplivnejših ljudi v oboroženih silah, ki naj bi si nagrabil bogastvo s prejemanjem podkupnin.

Gre za 71-letnega generala Xuja Caihouja, nekdanjega podpredsednika osrednje vojaške komisije. Ta organ nadzira in vodi vojsko. Xu je bil podpredsednik med letoma 2004 in 2012 in je imel v vojski velikanski vpliv, sploh ker formalni predsednik komisije, tedanji kitajski predsednik Hu Jintao, v vojski ni imel tolikšne teže. Xu je bil tudi član elitnega 25-članskega politbiroja, ki upravlja kitajsko komunistično stranko. Leta 2012 se je upokojil, letos pa so se začele težave, o katerih se je sicer ugibalo že nekaj časa.

Poročno darilo: 2,4 milijona evrov

Preiskava v vojski je namreč pokazala, da je bilo v času Xujevega podpredsedovanja osrednji vojaški komisiji običajno, da so vojaki napredovali, če so plačali podkupnino. Pa ne le ti, korupcija naj bi segala do samega dna verige, saj naj bi podkupnino v višini 50.000 juanov (5900 dolarjev) prejemali celo od tistih, ki so si v vojsko šele želeli in so si s tem denarjem zagotovili, da so opravili sprejemne teste. Pogosto so denar plačali revni ljudje, ki so nekako zbrali omenjeni znesek, da bi otroku omogočili kariero v oboroženih silah. Eden glavnih v celotnem sistemu korupcije naj bi bil Gu Junsan, nekdanji drugi človek logistike v vojski in tesen sodelavec Xuja. Kot je poročal South China Morning Post, sklicujoč se na vojaške vire, je dal Gu Xujevi hčeri za poročno darilo kreditno kartico, na kateri je bilo prednaloženih za 2,4 milijona evrov denarja. Vrtele naj bi se torej ogromne vsote. Gu je že dve leti pod posebnim nadzorom oblasti in je očitno povedal toliko, da nova oblast Xuju ni pogledala skozi prste.

Bolezen ni ustavila aretacije

Nekaj časa se je namreč zdelo, da se bodo Xuja usmilili. Upokojene visoke oblastnike so namreč včasih pustili pri miru ali jih kaznovali simbolično. Za povrh ima Xu raka na mehurju in je neozdravljivo bolan. Vendar je marca letos na vrata njegove sobe v pekinški vojaški bolnišnici vseeno potrkala policija in ga odpeljala, nato pa še soprogo in hči. Zdaj je po poročanju Xinhue vložena uradna obtožnica, s čimer je Xu postal najvišji predstavnik vojske, ki so ga kdaj obtožili korupcije. Sodili mu bodo pred vojaškim sodiščem.

Njegova aretacija naj bi služila kot nov dokaz oblasti, da v obračunu s korupcijo ne bo milosti. Aretacijo naj bi osebno odobril predsednik države Xi Jinping, potem ko se je na zasedanju politbiroja seznanil z rezultati trimesečne preiskave. Xi je po prihodu na oblast leta 2012 napovedal odločen obračun s korupcijo – zaradi nje so odtlej aretirali več deset tisoč uradnikov. Xuja so izključili tudi iz komunistične stranke, s čimer je postal najvišji bivši član politbiroja, ki so mu vzeli rdečo knjižico. Na istem sestanku politbiroja so iz stranke izgnali še nekdanjega namestnika ministra za javno varnost in dva bivša vodilna člana državne naftne družbe. Vsi trije naj bi prejemali visoke podkupnine. ba, agencije