Do pojava naj bi prišlo, ko je meteorit nad Uralom v osrednji Rusiji razpadel in so nato delci delno zgoreli v spodnjem delu atmosfere, je pojasnil predstavnik lokalnih oblasti. Delci so nato dosegli Zemljo, padali pa so tudi po sicer redkeje naseljenem območju v pokrajini Čeljabinsk, je še pojasnil. Goreče krogle so razbijale okna, avtomobilski alarmi so tulili.

Število poškodovanih je po najnovejših podatkih že preseglo 950, večina pa jih je utrpela poškodbe zaradi razbitih okenskih stekel. Škodo na poslopjih so doslej ugotovili v najmanj šestih mestih v regiji.

Prebivalci so slišali zvok, podoben eksploziji, videli belo svetlobo in nato čutili udarni val. Meteorit je nato letel čez horizont, za seboj pa pustil dolgo belo sled dima, ki so jo lahko videli celo 200 kilometrov stran v Jekaterinburgu. Spodaj si lahko ogledate tudi posnetke.

»Kot bi me zaslepil z lučmi«

Zaradi meteoritskega dežja, ki je nenadoma razsvetlil modro nebo na Čeljabinskom, je obstal jutranji promet, številni ljudje pa so si zavetje poiskali v bližnjih zgradbah. Začasno je bilo prekinjeno delovanje mobilnih telefonov. Šole in vrtci v celotni pokrajini so danes zaprti, ker so na številnih zgradbah razbita okna, živo srebro pa se je spustilo na 18 stopinj Celzija pod ničlo. »Vozil sem se v službo, precej temno je še bilo, naenkrat pa je postalo zelo svetlo, kot da bi bil dan,« je dejal Viktor Prokofiev, 36-letni prebivalec kraja. »Bilo je tako, kot bi me kdo zaslepil z lučmi.«

Vasilij Rožko, drug prebivalec je dodal, da je »svetloba trajala tri ali štiri sekunde, nato pa je bilo spet vse normalno. Iz avta sem videl, ko se je na nebu pojavila sled. Nato je odjeknila eksplozija.«

Kaktuse je vrglo čez celo sobo

»Najprej sem mislil, da je strmoglavilo letalo, vendar ni bilo slišati motorjev. Trenutek zatem je odjeknila močna eksplozija,« pa je povedal Denis Laskov, prav tako prebivalec Čeljabinska. »Na številnih hišah v naši ulici so popokala stekla,« je dodal.

»Stal sem v kuhinji, ko sem videl močno svetlobo visoko v zraku. Sledila je eksplozija, bila je tako močna, da se je odprlo okno. Vrglo me je stran, kaktuse, ki so stali na okenski polici, pa je odneslo čez celo kuhinjo,« je povedal Anton Jemeljanov.

Putin odredil pomoč ranjencem po padcu meteorita v Čeljabinsku

Ruski predsednik Vladimir Putin je po padcu meteorita v pokrajini Čeljabinsk odredil nujno pomoč za ranjence.

Zaradi hudega mraza je potrebno poškodovana poslopja nemudoma ponovno zadelati, da bodo vzdržala mraz, je danes na srečanju z ministrom za izredne zadeve Vladimirom Pučkovom dejal Putin. Kot je še poudaril, je treba narediti vse za pomoč ranjenim in za popravilo nastale škode.

Natančno škodo na industrijskih obratih, šolah, vrtcih in drugih poslopjih je treba šele ugotoviti. Prav tako je treba razjasniti, kaj točno se je v pokrajini zgodilo, je povedal ruski predsednik.

"Današnji incident moramo obravnavati z vidika pravočasnega opozarjanja prebivalcev pred tovrstnimi nesrečami in morebitne vzpostavitve sistema za zgodnje alarmiranje," je še dodal Putin.

Meteoritski dež ni povezan z asteroidom

Lokalno ministrstvo je zjutraj sporočilo, da je meteorski dež lahko povezan z velikim asteroidom, ki bo danes letel rekordno blizu Zemlje, kar pa so znanstveniki že zanikali.

»Meteoritski dež in asteroid sta nekaj popolnoma drugega. Usmeritev meteorita in lokacija trka to dokazujeta,« so danes sporočili iz evropske vesoljske agencije Esa.

Po navedbah ameriške vesoljske agencije Nasa pa bo današnji prelet asteroida najbližji za tako veliko nebesno telo doslej, vendar ni nevarnosti, da bi povzročil kakršnokoli škodo.

Več o tem: Gmota, velika za pol nogometnega igrišča

Na pomoč tudi vojska

RT poroča, da je ljudem na pomoč že priskočila vojska. Del meteorita je padel 80 kilometrov od kraja Satki, ki se nahaja 100 kilometrov zahodno od Čeljabinska, so sporočile oblasti.

Pokrajina Čeljabinsk je veliko industrijsko središče s številnimi tovarnami in drugimi obrati. Tam se nahaja tudi jedrska elektrarna in veliko jedrsko odlagališče Majak. Predstavnik državne jedrske korporacije Rosatom je povedal, da meteoritski dež ni vplival na delovanje njihovih obratov v regiji.

Ministrstvo za izredne razmere je sporočilo, da se radioaktivno sevanje na območju ni povečalo, na pomoč pa so poslali 20.000 reševalcev. Tudi obrambno ministrstvo je na območje poslalo vojake.