Odprto pismo je bilo objavljeno na treh straneh časnika Bild, med podpisniki pa so bili nekdanji social-demokratski kancler Helmut Schmidt, nekdanji kapetan državne reprezentance Oliver Bierhoff in drugi. Odgovorna urednica časopisa Bela Anda je v uvodniku zapisala: »Podpisniki pravijo NE ksenofobiji in DA diverziteti in toleranci. Naših ulic ne bi smeli predati praznim zahtevam množic.«

V novoletni poslanici je tudi kanclerka Angela Merkel pozvala Nemce, naj obrnejo svoj hrbet Pagidi, ki je po njenem mnenju polna »predsodkov in sovraštva«. Več dresdenskih protestnikov je bilo nad njenim govorom razburjenih, eden je govor Merklove celo označil za »državno represijo«.

Javne in cerkvene stavbe zavite v temo

V mestu Cologne so cerkvene oblasti v času shoda ugasnile luči na gotski katedrali, da bi preprečile »osvetlitev« protestnikom. V temo so se zavili tudi Brandenburška vrata v Berlinu, opera v Dresdnu, sedež družbe Volkswagen v Wolfsburgu, več muzejev, javnih stavb in zasebnih domov po državi.

Protestniki proti Pagidi - okoli 4000 - so se zbrali pred gledališčem, kjer so oblečeni v fluorescentne jopiče in opremljeni z metlami simbolično nakazali na željo, da bi v »mestu pometli s Pagidino miselnostjo«.

Ritcher se je javil za mediatorja

V torek se je javno oglasil tudi pomemben nemški aktivist in borec za civilne pravice Frank Ritcher. Slednji je bil glasen na protestih, ki so leta 1989 vodili v razpad vzhodnonemškega komunističnega režima. Tokrat je predlagal sestanek v Dresdnu, kjer bi deloval kot mediator med podporniki Pagide in politiki, saj so po njegovem mnenju njihove frustracije rezultat nezaupanja v vlado. »Jasno je, da smo soočeni s številnimi problemi. Od pomanjkanja razumevanja našega političnega sistema, do nezaupanja v državne institucije. Ljudje imajo občutek, da jim nihče ne prisluhne. Občutek imajo, da jim ukazujejo, in ne razumejo zakona o azilu. Njihove zahteve je treba obravnavati resno in upam, da bodo protesti na ulici hitro našli mesto v konstruktivnem dialogu,« je poudaril Ritcher.